Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Czytanie na ekranie - rok 2020

W czasie pandemii MBP uruchomiła wiele akcji promujących czytelnictwo pod hasłem „#niezostawiamczytelnika”. W związku z brakiem możliwości spotkań, szczególnie z najmłodszymi czytelnikami, lektura książek przeniosła się do przestrzeni wirtualnej. Bajki, fragmenty powieści i wiersze czytali bibliotekarze oraz przyjaciele i znajomi z całej Polski, którzy przyjęli zaproszenie od asnykowskiej książnicy. Nagrania ukazywały się na profilach Facebook i YouTube Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.

Cykl „Czytanie z Siódemką” powstał z inicjatywy Anety Lipińskiej – kierownik Filii nr 7. Mamy za sobą już 33 odcinki. Do współpracy, czyli czytania on-line, włączyli się między innymi: Karol Strasburger, Piotr Cyrwus, Mariusz Szczygieł, Grzegorz Kulawinek, Grażyna Dziedziak, Lidia Plajzer, Stanisław Małyszko, Maciej Wypych, Maja Barełkowska, Tobiasz Michna, Damian Dankowski, Magdalena Krytkowska, Izabela Garyantesiewicz, Aleksandra Skowrońska-Konieczny, Jacek Rożański, Jerzy Szukalski, Piotr Bigora, Konrad Mazur, Jarosław Dolat, Aneta Kolańczyk, Małgorzata Pecold, Beata Wicenciak, Mateusz Halak, Anna Balicka, Andrzej Zmyślony, Marzena Wodzińska, Dawid Żebrucki, Wiktor Góral, Damian Dankowski, Kacper Kominkiewicz, Jacek Jerzy Kołata.            

W ramach XIX Ogólnopolskiego Tygodnia Czytania Dzieciom pod hasłem „Cała Polska Czyta Dzieciom o zwierzętach” na profilach MBP prezentowano wiersze i opowieści m.in. o rybach, kotach, psach, żubrach czy koniach. Każdego dnia pojawiał się utwór o innym zwierzaku. Do akcji promującej regularne czytanie dzieciom i wartościową literaturę dla młodszych włączyli się: Konrad Mazur, Aneta Kolańczyk, Urszula Camborini, Kama Kowalewska, Sebastian Chudzik, Jacek Jerzy Kołata, Aleksandra Nowacka, Marcin Ostajewski, Katarzyna Słupska i Agnieszka Korczak.

Wraz z początkiem pandemii MBP poszerzyła także współpracę z kaliskim Wydawnictwem Martel, które dostarczyło kilkanaście nowych bajek i baśni oraz wierszy logopedycznych. Czytaniem książek na bibliotecznych profilach Facebook i YouTube zajęli się pracownicy biblioteki, m.in.: Ewa Bencka, Izabela Fietkiewicz-Paszek, Anna Fokt, Anna Katarzyna Raczko, Izabela Król, Anna Kubiak, Zenona Kubiak i Monika Sobczak-Waliś. Cykl „Czytanie z Martelem” ukazał się w 19 odsłonach.

Banery/Logo