Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Podpisz się jak... Julian Marchlewski

Przestrzeń miejską można sygnować na wiele sposobów. Jedni, jak na przykład carowie Rosji, "podpisywali się" z imienia na budowlach, które fundowali. Przykładem Most Kamienny i litera "A" jak Aleksander I w jego zworniku. Można też zaznaczyć czyjąś obecność za pomocą pomnika, obelisku, tablicy pamiątkowej lub - jak to bywa najpowszechniej - nazwy ulicy. W tych ostatnich przypadkach zwykle dzieje się to bez woli patrona.

W Kaliszu mieliśmy do czynienia z jeszcze innym przypadkiem, kiedy to człowiek formatu większego niż miasto - bo znany i w Polsce, i na świecie - "podarował" swoje nazwisko całemu zespołowi socrealistycznych bloków po obu stronach ul. Bankowej. Pierwsze osiedle mieszkaniowe wybudowane po 1945 r. miało zaspokoić głód mieszkań w powojennym Kaliszu. Ukończono je w 1955 r. i nazwano imieniem Juliana Marchlewskiego: prawnika, ekonomisty, politologa i lewicowego polityka. Warto też wspomnieć, że Marchlewski był działaczem polskiego i międzynarodowego rewolucyjnego ruchu robotniczego i komunistycznego oraz przewodniczył Tymczasowemu Komitetowi Rewolucyjnemu Polski.

Banery/Logo