Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

„Statut Kaliski” Artura Szyka

W 1264 r. Bolesław Pobożny wydał zbiór przywilejów dla Żydów mieszkających w rządzonej przez niego Wielkopolsce. Z czasem potwierdzany przez kolejnych władców dokument zw. „Statutem kaliskim” urósł do rangi symbolu.

W 1926 r. sięgnął po niego pochodzący z Łodzi grafik i karykaturzysta Artur Szyk. Zamiarem artysty było podkreślenie, że tolerancja wobec Żydów ma w Polsce wielowiekowe korzenie.

Na 45 kartach zawierających tekst „Statutu” w dziewięciu językach (łacińskim, polskim, hebrajskim, jidysz, francuskim, angielskim, niemieckim, włoskim i hiszpańskim) Szyk odwołując się do stylistyki iluminowanych rękopisów, umieścił miniatury odnoszące się bądź do poszczególnych artykułów dokumentu, bądź też stanowiące ilustrację wydarzeń z tysiącletniej historii Żydów w Polsce.

W 1929 r. dzieło dedykowane Józefowi Piłsudskiemu zostało zaprezentowane w Kaliszu na specjalnej ekspozycji. W formie książkowej „Statut Kaliski” Artura Szyka ukazał się w 1932 r. nakładem słynnej monachijskiej drukarni F. Brückmann S.A.

W zbiorach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu znajdują się 22 spośród 45 kart „Statutu”.

Banery/Logo