Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Podsumowanie zajęć w Bibliotece Głównej

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Termin: 14 września – 16 grudnia 2021

Z uwagi na obostrzenia pandemiczne, szczególnie w pierwszej połowie roku, spora liczba lekcji bibliotecznych odbyła się online. Na szczęście jesienią sytuacja na tyle się poprawiła, że mogliśmy wrócić do spotkań z młodzieżą w realu.

Pierwszą okazję stanowiły Europejskie Dni Dziedzictwa przebiegające w 2021 r. pod hasłem „Smaki dziedzictwa”. Dział Zbiorów Specjalnych i Regionalnych przygotował cykl spotkań „Créme de la créme Asnykowskiej Książnicy”, w ramach którego zaprezentowane zostały najciekawsze zbiory Biblioteki Głównej. W dniach 14-22 września z oferty skorzystały: Szkoła Podstawowa nr 10 im. Marii Konopnickiej (5 spotkań), Szkoła Podstawowa nr 3 im. Juliusza Słowackiego (2 spotkania), Niepubliczna Szkoła Podstawowa Edukator oraz Szkoła Podstawowa nr 2 im. Jana Pawła II.

W październiku w ramach cyklu „Ze Skarbnicy Asnykowskiej Książnicy” spotkaliśmy się z uczniami Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bohaterów Westerplatte (dwa spotkania) oraz Szkoły Podstawowej nr 17 z Oddziałami Integracyjnymi im. Stefana Szolca-Rogozińskiego. Oprócz zbiorów specjalnych młodzież mogła zapoznać się z pracą Działu Udostępniania Zbiorów, zasadami zapisu do biblioteki, regulaminem itp. Zajęcia przeprowadzili: Monika Sobczak-Waliś oraz Hubert Mościpan.

Skorzystaliśmy również z zaproszenia szkół i przeprowadzenia zajęć w placówkach. W październiku w Szkole Podstawowej nr 10 odbyły się spotkania z uczniami kl. IV dotyczące Marii Konopnickiej – patronki szkoły (trzy spotkania). Z kolei z okazji Narodowego Święta Niepodległości w Szkole Podstawowej nr 18 im. Janusza Kusocińskiego zaprezentowana została prezentacja „Kaliskie Drogi do Niepodległości” (2 spotkania), a 16 grudnia w Technikum św. Józefa prezentacja „Powstanie Wielkopolskie. Niezwykłe zwycięstwo”.

Pakiet zajęć Biblioteki Głównej został w tym roku poszerzony o projekt „Ekipa Asnyka” poświęcony sylwetkom pięciu kaliskich pisarzy tj. Adamowi Asnykowi, Marii Konopnickiej, Marii Dąbrowskiej, Eligiuszowi Kor-Walczakowi oraz Arkadiuszowi Pacholskiemu. Z zajęć skorzystali uczniowie Szkoły Podstawowej nr 18 im. Janusza Kusocińskiego oraz IV Liceum Ogólnokształcącego im. Ignacego Jana Paderewskiego.

Banery/Logo