Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

„Jeszcze Polska nie zginęła”. Wystawa poświęcona Józefowi Wybickiemu, autorowi słów polskiego hymnu. Rok 2022 – Rokiem Józefa Wybickiego

Filia nr 5, ul. Złota 26-28

Termin: 10 stycznia – 31 maja 2022

Józef Rufin Wybicki, którego sylwetkę i dokonania przedstawiamy na wystawie, to nie jedyny bohater naszej ekspozycji. Wraz z autorem polskiego hymnu narodowego przypominamy postać generała Jana Henryka Dąbrowskiego, historię formowania się Legionów Polskich we Włoszech oraz zmian zachodzących w tekście „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, która od 1927 roku, po ostatecznych korektach, stała się naszym hymnem państwowym. Wśród historycznych postaci, związanych z tamtym okresem dziejowym, nie mogło zabraknąć Tadeusza Kościuszki, Napoleona Bonaparte oraz Karola Ottona Kniaziewicza i jego Legii Naddunajskiej.

Jak napisano w uchwale sejmu: „To Józef Wybicki z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim napisali odezwę do Polaków powołującą się na słowa Napoleona oraz stworzyli zręby Księstwa Warszawskiego”.

Ekspozycja ma także na celu podkreślenie wielkich dokonań bezimiennych żołnierzy, walczących o wolność naszego kraju, którzy tłumnie przyłączali się do zrywów narodowych – Insurekcji Kościuszkowskiej i Powstania Wielkopolskiego. Którzy na obcej - włoskiej ziemi, walczyli o przywrócenie Polski na mapę świata.

Wystawa graficznie oparta jest na źródłach pochodzących z zasobów serwisu Biblioteki Narodowej – Polona. Materiały znajdujące się w gablotach uzupełniają treści przedstawione na planszach. Są tu m.in. informacje na temat umundurowania legionistów, hipotez dotyczących pochodzenia melodii, czy prób zmian polskiego herbu i hymnu przez Bolesława Bieruta. Wspominamy także o Muzeum Hymnu Narodowego w Będominie oraz o wpływie tekstu utworu na mieszkańców Europy w okresie Wiosny Ludów.

Historia Polski to także historia pieśni, które niosły do walki. Śpiewane były ku pokrzepieniu serc oraz stanowiły wyraz buntu. Wspominamy zatem także i o nich – swoistych hymnach państwowych swoich czasów. Są to: „Bogurodzica”, „Gaude Mater Polonia”, „Marsz, marsz Polonia”, „Mazurek Trzeciego Maja” oraz „Rota”.

Wystawę można oglądać w godzinach otwarcia Filii nr 5 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu przy ul. Złotej 26-28 do końca maja 2022 roku.

Ekspozycję przygotowały: Monika Pawlak oraz Anna Katarzyna Raczko.

Banery/Logo