Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Akcja „Żonkile” w MBP

daty wydarzeń: 21 i 22 kwietnia 2022

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu włączyła się do akcji społeczno-edukacyjnej Żonkile, organizowanej po raz 10. przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN.

21 i 22 kwietnia młodzież drugich i trzecich klas IV LO im. I.J. Paderewskiego i Zespołu Szkół Techniczno-Elektronicznych w Kaliszu uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez Izabelę Fietkiewicz-Paszek z Filii nr 6 w Szczypiornie, Ambasadorkę Muzeum Polin, absolwentkę m.in. studiów „Totalitaryzm – nazizm – Holokaust” w Oświęcimiu oraz Międzynarodowej Szkoły Nauczania o Holokauście, w Instytucie Yad Vashem w Jerozolimie.

Uczennice i uczniowie obejrzeli film pt. „Muranów – Dzielnica Północna” w reżyserii Łukasza Kamila Kamińskiego, który jest multimedialną podróżą po żydowskiej historii warszawskiego Muranowa – od czasu osiedlenia się Żydów w dzielnicy po współczesność. 

Projekcja filmu połączona była z krótkim wykładem o powstaniu w getcie warszawskim, prezentacją idei i przesłania akcji Żonkile oraz dyskusją – zarówno o filmie, jak i o wielokulturowości Kalisza w kontekście wielowiekowej obecności diaspory żydowskiej w naszym mieście.

Fot.: IV LO (21.04), Marcin Galant (22.04)

Banery/Logo