Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

PRÓBA CHARAKTERU

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

data wydarzenia: 13 lipca 2022

Sztuka młodych kaliszan

To był gorący wieczór w Bibliotece Głównej. Przestrzenią przy Bibliotece Głównej oraz wnętrzami „pałacyku” zawładnęli młodzi artyści z kolektywu Nasza. Twórcza. Kaliska. Przedsięwzięcie nosiło tytuł PRÓBA CHARAKTERU.

Wernisaż prac młodych, związanych z Kaliszem twórczyń i twórców – połączony z koncertem raperów Wojtusa i Tymka Urbaniaka – przyciągnął wielu miłośników nowoczesnej sztuki i nowatorskich brzmień, i to nie tylko młodzież, ale również nieco bardziej doświadczoną publikę.

- Nasza. Twórcza. Kaliska jest nieformalnym kolektywem zainicjowanym przez dwoje przyjaciół z Kalisza, którzy poznali się w liceum. Artyści, których twórczość prezentujemy, także są z Kalisza i okolic, wszystkich łączy to, że chodzą do szkół w naszym mieście – mówi Joanna Trzęsała z N.T.K.

- Jeśli jeszcze pierwsza odsłona Naszej Twórczej Kaliskiej, która miała miejsce w Akceleratorze Kultury, skupiała znajomych, to już dzisiejsza jest efektem tzw. open call in social media, czyli skrzyknięcia się w internecie. Dla mnie to fascynująca ścieżka cementowania artystycznej formacji. Na chwilę? Na dłużej? Nie wiem. I myślę, że sami zainteresowani też nie wiedzą. Ale, co ważne, w tej „chwilowości” jest pełna energia, zaangażowanie, konsekwencja. Jest dojrzałość mimo młodości – dodaje Robert Kuciński, dyrektor Biblioteki.

Publiczność miała okazję poznać szeroki wachlarz różnych mediów: kolaże, fotografie, grafikę, ilustrację, film czy muzykę. Swoją sztukę zaprezentowali: Matylda Wolff, Paweł Ogórkiewicz, Asia Michalska, Bartek Kaźmierczak i Maurycy Sobański. Ich prace w formie wystawy plenerowej można oglądać przed biblioteką przy ul. Legionów 66.

Z kolei w Galerii 66 premierowo wyświetlany był film „The Front Runner” autorstwa Jeremiego Grocha. Obraz opowiada o procesie tworzenia płyty, a także o pragnieniach, przemyśleniach i bolączkach dotykających dorastającą w Polsce artystkę queer o pseudonimie Simi Fyda.

- Rzeczy które robię, są manifestacją mojej wrażliwości, próby rozmowy z wami i przekazania tego, czego się boję, wstydzę, ale też tego, co kocham i podziwiam – wyjaśnia Jeremi.

Oprócz koncertu rapu, wysłuchać można było także utwory Spopielonego, czyli Cezarego Zielińskiego. Artysta skupia się w swojej twórczości na takich gatunkach jak: ambient, indie ambient, pop i techno.

Gorąco DZIĘKUJEMY wszystkim przybyłym, a także Miastu oraz Instytucjom, które wsparły wydarzenie: Aresztowi Śledczemu w Ostrowie Wielkopolskim - Oddział w Kaliszu, Ośrodkowi Kultury Plastycznej Wieża Ciśnień wraz z Akceleratorem Kultury oraz Ośrodkowi Sportu, Rehabilitacji i Rekreacji w Kaliszu.

Banery/Logo