Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Dzień z królewską grą

data wydarzenia: 20 lipca 2022

Na kaliskich plantach po raz kolejny świętowano Międzynarodowy Dzień Szachów. Udział w wydarzeniu wzięła także Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Wieże, gońce, skoczki i króle były w centrum uwagi podczas kaliskich obchodów Międzynarodowego Dnia Szachów w środowe popołudnie. W królewską grę grano na plantach, w pobliżu pomnika Adama Asnyka.

Ale tego dnia zagrać można było nie tylko w szachy, o co zadbała Miejska Biblioteka Publiczna. Nasi koledzy: Rafał Otto i Karol Pietrzak promowali kluby gier planszowych: Cubus (Filia nr 2) i Solaris (Biblioteka Główna). Dlatego na stoisku MBP zagrać można było m.in. w „Catana”, „Monopoly”, „Zgadnij, kto to” czy „Dobble”. Do stołów zasiadło kilkadziesiąt osób!

Hubert Mościpan zachęcał do zagrania z naszą biblioteką także on-line; przedstawił grę internetową „Z Kalisza do Kamerunu. Śladami Stefana Szolca-Rogozińskiego”, aplikację „Śladami Fibigerów, czyli to mi w duszy GRA” oraz quest historyczny „Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej”.

Ponadto zastępca dyrektora MBP Anna Kubiak promowała akcję „Bank Magnesiaków”, której Głównym Sponsorem jest PKO Bank Polski - Oddział w Kaliszu. Monika Pawlak z Filii nr 5 zachęcała najmłodszych czytelników do korzystania z księgozbioru oddziałów dziecięcych w filiach nr 1, 5 i 9. Największym zainteresowaniem cieszyły się trójwymiarowe książki o kosmosie i zwierzętach.

Międzynarodowy Dzień Szachów obchodzony jest od 1966 roku. 20 lipca nie jest przypadkową datą – tego dnia w 1924 roku założona została Międzynarodowa Federacja Szachowa. Święto gry jest obchodzone w 178 krajach. Szacuje się, że na całym świecie jest ponad 600 milionów dorosłych regularnie grających w szachy.

Hubert Mościpan

Banery/Logo