Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu - Księgozbiór prof. Drewnowskiego w Kaliszu

Księgozbiór prof. Drewnowskiego w Kaliszu

data wydarzenia: 10 sierpnia 2022

Kolejny niezwykły dar trafił do Miejskiej Biblioteki Publicznej. To ogromny księgozbiór profesora Tadeusza Drewnowskiego, wybitnego literaturoznawcy i krytyka literackiego, a także edytora dzieł Tadeusza Borowskiego i „Dzienników” Marii Dąbrowskiej.

O przekazaniu Kaliszowi wszystkich książek zmarłego 4 lata temu naukowca zdecydowała jego córka, profesor Janina Stępińska. To gigantyczny zbiór ciekawej beletrystyki oraz wydawnictw o różnej tematyce, poświęconych nie tylko teorii czy historii literatury, ale także filozofii i psychologii.

„Mam ogromny sentyment do tych książek, bo nasz dom zawsze był nimi wypełniony, ale uznałam, że trzeba dać im drugie życie” – powiedziała znana kardiolożka, do dyrektora Roberta Kucińskiego, odwiedziwszy w środowe popołudnie Miejską Bibliotekę Publiczną w Kaliszu. „Doszłam do wniosku, że kaliska biblioteka, która realizuje wiele ciekawych projektów artystycznych i edukacyjnych, najlepiej zaopiekuje się księgozbiorem mojego ojca”.

Tadeusz Drewnowski był niezwykle cenionym znawcą literatury, profesorem nauk humanistycznych i wykładowcą Uniwersytetu Warszawskiego. Jako dziennikarz związany był z „Nową Kulturą”, „Dialogiem” i – najdłużej – z „Polityką”. Był edytorem dzieł Tadeusza Borowskiego i „Dzienników” Marii Dąbrowskiej. Co prawda całe życie związany był z Warszawą, ale prace nad dziennikami autorki „Nocy i dni” sprawiły, że Kalisz stał mu się bliski. Został honorowym członkiem Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk.

Prof. dr hab. n. med. Janina Stępińska odwiedziła Kalisz wraz ze swym mężem, mecenasem Krzysztofem Stępińskim. Po spotkaniu w Bibliotece i oficjalnym przekazaniu książek spotkała się z prezydentem Krystianem Kinastowskim oraz zwiedziła multimedialne muzeum, podziwiając panoramę miasta z ratuszowej wieży.

Po opracowaniu i skatalogowaniu księgozbioru profesora Tadeusza Drewnowskiego książki zostaną wkrótce udostępnione naszym czytelnikom. Wszystkie zostaną opatrzone ekslibrisem powstałym według pomysłu córki, a zaprojektowanym przez przyjaciela rodziny, Marcina Stajewskiego – znakomitego plastyka oraz scenografa teatralnego i telewizyjnego.

Banery/Logo