Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

II konferencja „Spotkania z Historią”

data wydarzenia: 22 listopada 2022

 

II konferencja „Spotkania z Historią” organizowana przez Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli i Polskie Towarzystwo Historyczne Oddział w Kaliszu za nami.

22 listopada w siedzibie Ośrodka Doskonalenia Nauczycieli odbyła się druga odsłona konferencji „Spotkania z Historią”. Tym razem organizatorzy zaprosili uczestników do pochylenia się nad tematem dziedzictwa kultury materialnej XIX wieku w edukacji historycznej i regionalnej południowej Wielkopolski.

Wykład otwierający wygłosiła Monika Sobczak-Waliś, kierowniczka Działu Informacji Naukowej i Zbiorów Specjalnych MBP. Tematem referatu były kaliskie wątki w insurekcji 1863 r. m.in. miejsca pamięci: mogiły, pomniki, tablice, itp. W przyszłym roku przypada 160. rocznica wybuchu powstania styczniowego, warto więc w planowanych działaniach uwzględnić tę problematykę.

Dzięki dr. Krzysztofowi Morcie z Uniwersytetu Wrocławskiego mogliśmy poznać historię synagogi w Ostrowie Wielkopolskim, a także działania prowadzone z myślą o edukacji młodego pokolenia, natomiast o kolei warszawsko-kaliskiej opowiadał dr Jarosław Dolat z Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku. Ponadto uczestnicy konferencji mogli zapoznać się z ofertą edukacyjną: Muzeum Historii Przemysłu w Opatówku, Muzeum Marii Dąbrowskiej w Russowie oraz Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy.

Całość zakończyły wystąpienia dotyczące memuarystyki XIX-wiecznej znajdującej się w zasobach PBP Książnicy Pedagogicznej oraz MBP w Kaliszu. Reprezentująca naszą bibliotekę Anastazja Musielak skupiła się na pamiętnikach i dziennikach z podróży oraz powstań narodowych 1830 i 1863 r.

Spotkanie zostało skierowane przede wszystkim do nauczycieli historii, ale również tych, którzy są żywo zainteresowani edukacją regionalną w szkole.

Miejska Biblioteka Publiczna im. A. Asnyka w Kaliszu podobnie jak Publiczna Biblioteka Pedagogiczna Książnica Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego, Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Uniwersytet Wrocławski oraz Muzeum Ziemiaństwa w Dobrzycy była partnerem wydarzenia.

Banery/Logo