Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

AFRYKA KAZIKA DLA UKRAINY

Filia nr 9, ul. Serbinowska 1A

data wydarzenia: 7 grudnia 2022

W jaki sposób najlepiej się ogrzać, gdy u nas na dworze grudniowy chłód? Wyjechać do Afryki! A jeśli jest to niemożliwe, to choćby pomarzyć, a jeszcze lepiej poczytać.

Uczestnicy zajęć integracyjnych – uczniowie ukraińscy ze Szkoły Podstawowej nr 8 – podróżowali w Filii nr 9 ze Stefanem Szolcem-Rogozińskim i Kazimierzem Nowakiem. Pierwsza wyprawa odbyła się w teatrzyku kamishibai za sprawą przedstawienia „Afrykańska przygoda” napisanego na podstawie wspomnień podróżnika i odkrywcy przez Joannę Piotrowską, a zilustrowanego ręką Agnieszki Zaśko. Przedstawieniu towarzyszyła dyskusja o dawnym sposobie przemieszczania się i życia podczas długotrwałej żeglugi. Wszystko barwnie tłumaczył Vladyslav Stepanets z Centrum Integracji Cudzoziemców.

Druga część spotkania należała do naszego gościa – poetki i aforystki, Urszuli Zybury, która przybyła z prezentami! Było to trzydzieści egzemplarzy „Afryki Kazika” autorstwa Łukasza Wierzbickiego.

Książki w języku ukraińskim podarował dzieciom Wielkopolski Oddział Związku Literatów Polskich, którego Urszula Zybura jest wiceprezeską. Każde z dzieci będzie mogło poznać losy Kazimierza Nowaka – podróżnika, który w latach 1931-1935 przemierzył Afrykę z północy na południe w czasie samotnej wyprawy. Niektórzy zaczęli czytać jeszcze przed wyjściem z biblioteki… Od dzisiaj wiemy: gdy chłód nas dotyka – Afryka Kazika!

Banery/Logo