Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Uroczystości pogrzebowe Mieczysława i Zofii Jałowieckich

data wydarzenia: 5 grudnia 2022

Po 60 latach od śmierci i 83 latach od opuszczenia kraju prochy Mieczysława i Zofii Jałowieckich wróciły do Polski. Dawni właściciele podkaliskiego Kamienia spoczęli w alei zasłużonych gdańskiego cmentarza Srebrzysko. Organizatorem uroczystości pogrzebowych, które odbyły się 5 grudnia 2022 r., było Muzeum II Wojny Światowej. Inicjatorem sprowadzenia do Polski prochów pochowanego na cmentarzu w podlondyńskim Beckenham małżeństwa był prawnuk Mieczysława – Andrzej Jałowiecki.

Mieczysław Jałowiecki – był pierwszym delegatem Rządu Polskiego w Gdańsku, dyplomatą i patriotą. Jako delegat Ministerstwa Aprowizacji zajmował się organizacją pomocy żywnościowej dostarczanej do Gdańska z USA. Od 1919 r. w tajemnicy organizował wykup z rąk niemieckich nieruchomości położonych na terenie miasta, w tym na półwyspie Westerplatte. Tereny pozyskane w ramach tych działań weszły później w skład Wojskowej Składnicy Tranzytowej. Można zatem powiedzieć, że Mieczysław Jałowiecki to człowiek, który kupił dla Polski Westerplatte. Był również członkiem komisji do spraw gdańskich przy polskiej delegacji biorącej udział w konferencji pokojowej w Paryżu. W 1924 r. został odznaczony Krzyżem Komandorskim Orderu Odrodzenia Polski. Po zakończeniu misji w Gdańsku zamieszkał w ziemi kaliskiej zarządzając majątkiem Kamień. Był radnym gminy, tworzył ochotniczą straż pożarną, pracował jako nauczyciel historii, dbał o edukację miejscowych dzieci. Doprowadził także do powstania pierwszego szpitala w Kaliszu. Z chwilą wybuchu II wojny światowej wyjechał do Wielkiej Brytanii. Zmarł 10 marca 1962 r. w Beckenham pod Londynem. Przez wiele lat miejsce pochówku Jałowieckiego pozostawało nieznane.

W uroczystościach pogrzebowych wzięli udział przedstawiciele rządu, parlamentarzyści, samorządowcy oraz młodzież z Gdańska i Kamienia. Ziemię kaliską reprezentowała delegacja złożona z przedstawicieli Gminy Ceków Kolonia oraz Starostwa Powiatowego w Kaliszu. Na zaproszenie Mariusza Chojnackiego – wójta Gminy Ceków Kolonia do Gdańska pojechała również Monika Sobczak-Waliś, kierowniczka Działu Informacji Naukowej i Zbiorów Specjalnych, która pozyskała do Społecznego Archiwum Kaliszan list Mieczysława Jałowieckiego skierowany do Józefa Pietrzyckiego. Właściciel Kamienia wspomina w nim dawne życie na podkaliskiej wsi, dzieli się również spostrzeżeniami na temat emigracji. List pochodzi z wiosny 1941 r. W tym czasie Jałowiecki przebywał w Glasgow.

Banery/Logo