Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu - WPISY i PODPISY z księgozbioru prof. Tadeusza Drewnowskiego

WPISY i PODPISY z księgozbioru prof. Tadeusza Drewnowskiego

Filia nr 4, al. Wolności 27

czas: 10 lipca – 31 sierpnia 2023

Księgozbiór profesora Tadeusza Drewnowskiego został ofiarowany Miejskiej Bibliotece Publicznej w Kaliszu przez córkę znamienitego literaturoznawcy, filologa polskiego i krytyka literackiego, panią Janinę Stępińską. Wiele z przekazanych kaliskiej książnicy książek posiada dedykacje, które są zróżnicowane w swym wyrazie. Znalazły się w tych wpisach zarówno te bardzo osobiste, od przyjaciół i bliskich, jak również bardziej oficjalne, od tych, dla których profesor Drewnowski był autorytetem, recenzentem lub redaktorem. Na wystawie przedstawiamy, naszym zdaniem, najciekawsze, których autorami są między innymi: Tadeusz Różewicz, Czesław Miłosz, Władysław Bartoszewski, Hanna Krall, Wojciech Siemion czy Beata Tyszkiewicz.

Wśród wpisów znajdziemy na przykład takie:

z prośbą o pobłażliwe przyjęcie

...z najprawdziwszą zawiścią

...z życzeniami dobrych wakacji od polityki

...więc chyba rzeczywiście tylko serdeczny uścisk dłoni

Wiele z przekazanych woluminów to egzemplarze recenzenckie, na które profesor Drewnowski naniósł wiele uwag, poprawek i notatek. Kilka z nich również można zobaczyć na naszej wystawie, którą prezentujemy, wraz z księgozbiorem Profesora, w Filii nr 4 przy alei Wolności 27. Ekspozycja będzie dostępna do końca sierpnia w godzinach pracy placówki.

Banery/Logo