Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Złote Pióro 1: Pyrrusowe zwycięstwo w sporcie

Witamy na nowym blogu: Klubie Miłośników Polszczyzny „Złote Pióro”. Na początek pyrrusowe zwycięstwo, czyli wygrana okupiona dużymi kosztami, ale w kontekście rywalizacji sportowej. Termin pochodzi od imienia króla Pyrrusa, który wygrał bitwę pod Ausculum, ale ponieważ poniósł znaczne straty ludzkie, miał powiedzieć:

Jeszcze jedno takie zwycięstwo i będę zgubiony.

Przykładem współczesnego pyrrusowego zwycięstwa, który nasuwa mi się, jest lockdown, ponieważ okazało się, że ocalił mało osób, wielu nawet zaszkodził, a jego koszty okazały się ogromne jak na osiągnięte efekty.

Przejdźmy więc do sportu. Wiele osób, w tym dziennikarzy relacjonujących rozgrywki, błędnie stosuje to powiedzenie w znaczeniu: zwycięstwo zbyt niskie do awansu, prawie nic niedające. Można nieraz przeczytać, że drużyna odniosła pyrrusowe zwycięstwo 1:0, bo z powodu porażek w poprzednich meczach odpadła z rozgrywek. Taka interpretacja słusznie nie podoba się wielu fanom sportu.

Tymczasem musi tu pojawić się element strat. Możemy więc powiedzieć np., że drużyna piłkarska przystąpiła do meczu w komplecie, ale straciła dwóch zawodników przez czerwone kartki, trzech innych trzeba było zmienić z powodu kontuzji, lecz w dziewiątkę i tak wygrała 1:0. To jest przykład pyrrusowego zwycięstwa. Rozpatrujemy konkretny mecz, a nie całe rozgrywki. 

Mówienie o pyrrusowym zwycięstwie jako o niewiele znaczącym sukcesie wypacza sens tego terminu. Niewystarczającym powodem do takiego nazwania triumfu jest też wysiłek, jaki mu towarzyszył - to byłby np. niełatwy, wyczerpujący mecz. 

Podobne stanowisko prezentuje dr hab. Maciej Malinowski: https://obcyjezykpolski.pl/pyrrusowe-zwyciestwo/

Marcin Galant

zlote.pioro@mbp.kalisz.pl

https://mbp.kalisz.pl/p,190,klub-milosnikow-polszczyzny-zlote-pioro#skip

PS: To pierwszy artykuł Klubu Miłośników Polszczyzny „Złote Pióro”. Mamy nadzieję, że kilka kolejnych tematów będzie wybranych spośród propozycji Czytelników.

Banery/Logo