Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

„Muzyka pana Moniuszki” - spotkanie w Niepublicznym Przedszkolu Jacka i Agatki

Organizator: Filia nr 2, ul. Serbinowska 25

Data wydarzenia: 16 listopada 2016

W nawiązaniu do obchodów Święta Niepodległości, jak i całorocznego cyklu poświęconego muzyce, w dniu 16 listopada 2016 o godz. 10.00 w Niepublicznym Przedszkolu Jacka i Agatki odbyło się spotkanie, w którym udział wzięły przedszkolaki z grupy Zielonej z panią Aleksandrą Rudowicz i grupy Pomarańczowej z panią Małgorzatą Nowak. Naszym specjalnym gościem była pani Romana Mazurek, która przez lata prowadziła cykl „Muzyczne bajeczki babci Romeczki”.

Spotkanie poświęcone było Stanisławowi Moniuszce, wybitnemu polskiemu kompozytorowi, twórcy opery narodowej, żyjącemu w czasach gdy Polski jako państwa nie było na mapach.

Moniuszko tworzył muzykę o charakterze narodowym, wplatając w utwory elementy ludowe, był autorem ok. 268 pieśni, operetek, baletów i oper.

Tematem przewodnim była książka Wandy Chotomskiej „Muzyka pana Moniuszki”, oraz wystawka poświęcona twórczości kompozytora: karta tytułowa utworu fortepianowego do „Sonetów krymskich”, karta tytułowa „Pierwszego i Drugiego Śpiewnika Domowego”, sceny z opery „Halka”, „Straszny Dwór”, „Verbum Nobile”.

Na tablicy multimedialnej przedszkolaki mogły obejrzeć fotografie związane z życiem kompozytora: dwór Moniuszków w Ubielu; Krzywda – herb rodziny; portrety Moniuszki z różnych okresów; Wilno – dom, w którym mieszkał w latach 1839-1858 oraz organy w kościele św. św. Piotra i Pawła, na których grywał St. Moniuszko; dom w Warszawie, w którym mieszkał, wraz z tablicą pamiątkową, „straszny dwór” w Kalinowej; orszak pogrzebowy Stanisława Moniuszki na ulicach Warszawy; grób Stanisława Moniuszki na Starych Powązkach w Warszawie oraz pomniki upamiętniające kompozytora w różnych miejscowościach.

Podczas całego spotkania towarzyszyła nam muzyka. Wysłuchaliśmy fragmentów: „Intrady”, arii Skołuby „Ten zegar stary” oraz „Mazura” ze „Strasznego Dworu”; „Tańce góralskie” z opery „Halka” oraz uwerturę koncertową „Bajka – Opowieść zimowa”.

Z pieśni: „Prząśniczkę” w wykonaniu Ireny Santor oraz wersję fortepianową Marka i Wacka, „Pieśń wieczorną” w wykonaniu Łucji Prus oraz „Krakowiaczek” w wykonaniu Wiesława Ochmana.

Tekst: Małgorzata Matczak
Fot.: Marcin Galant

Banery/Logo