Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Spotkanie z Dorotą Masłowską i promocja książki „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Data wydarzenia: 25 października 2017

Współorganizacja: Wydział Pedagogiczno-Artystyczny w Kaliszu Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu

W środę, 25 października 2017, czytelnia Biblioteki Głównej została wypełniona po brzegi wielopokoleniową publicznością. Osobą, która wzbudziła tak duże zainteresowanie wśród kaliszan była Dorota Masłowska – pisarka, dramaturgistka, felietonistka, wielokrotnie nominowana i nagradzana w prestiżowych konkursach w dziedzinie literatury. Jest m.in. laureatką Nagrody Literackiej Nike za powieść „Paw królowej” oraz Paszportu „Polityki” za bestsellerową powieść „Wojna polsko-ruska pod flagą biało-czerwoną”.

W roli prowadzącej wystąpiła Agata Grenda, właścicielka agencji „Grenda. Produkcja Kultury”, a okazją do spotkania było ukazanie się w tym roku książki „Jak przejąć kontrolę nad światem, nie wychodząc z domu”. Dorota Masłowska opowiedziała o historii jej powstania:

- Ta idea, o czym chcę pisać, krystalizowała mi się dość powoli i stopniowo. Wiedziałam tylko, że chcę pisać o rzeczach pozornie błahych i pozornie bardzo codziennych, a jednak mówiących o rzeczywistości, w której żyjemy, bardzo wiele – przynajmniej moim zdaniem.

Agata Grenda uzupełniła wypowiedź, że książka co prawda dotyka rzeczy na pozór błahych, ale tylko w pozornie błahy sposób, oraz przeczytała gościom wybrane fragmenty.

Autorka zapytana o kryterium doboru zagadnień wyjaśniła, że pisała o kwestiach, które ją drażniły:

- Wybierałam rzeczy, których najbardziej nie mogłam znieść, i zaczynałam się po prostu zastanawiać, dlaczego tak się dzieje, co jest w nich tak niewytrzymywalnego i nieznośnego dla mnie, że budzi jakieś emocje.

Poruszone zostały zagadnienia popkultury. Dorota Masłowska przybliżyła swój punkt widzenia na tę sprawę. Opisuje ją będąc w centrum wydarzeń, a nie patrząc na zjawisko z poczuciem wyższości. Przyznaje, że kultura pop magnetyzuje i jest atrakcyjna, ale też dostrzega płynące z niej zagrożenia.

Prowadząca spotkanie poruszyła kwestię pochodzenia, które oddziałuje na dalszy życiorys. Mimo że sama wyjechała do Poznania, na pytanie skąd jest, zawsze odpowiada, że z Kalisza. Dorota Masłowska urodziła się w Wejherowie, a później związała się z Warszawą. Dokonała przy tym porównania specyfiki życia w mniejszych miejscowościach i dużych miastach w kontekście spotykanych ludzi.

W dyskusji pojawił się wątek dramatu „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” oraz kwestia brzmienia utworów autorki w innych językach. Dorota Masłowska wyjaśniła, że zdaje się na tłumaczy, którzy różnie radzą sobie z zadaniem. Trudno zweryfikować, czy detale językowe będą tak samo odbierane przez obcokrajowców. Problemy mogą występować m.in. w związku ze zmieniającym się slangiem.

W dialogu Agaty Grendy z Dorotą Masłowską znalazło się miejsce na wydarzenia z dotychczasowej kariery literackiej. Pojawił się m.in. cytat pisarki „Słowa bywają niebezpiecznym narzędziem. Zwłaszcza, jeśli to, co piszesz, jest czytane przez wielu ludzi” czy zagadnienia dotyczące wolności sztuki. Ponadto autorka nie ukrywała niechęci wobec udziału w reklamach, choć dostawała propozycje – głównie od banków:

- Mnie się wydaje, że pisarz nie powinien niczego reklamować, dlatego, że jego słowa nie mogą być do kupienia. Po prostu jeżeli jego słowa mają być mocne, wartościowe i znaczące, to nie może ich sprzedać, ich wynająć, nie może ich podżyrować. Muszą one należeć absolutnie do niego.(…)

Wspomniano także o Macieju Chorążym – autorze oprawy graficznej. Goście mogli zobaczyć prezentację przykładowych ilustracji.

Ostatnim tematem dyskusji była muzyka – Dorota Masłowska próbowała bowiem swych sił jako piosenkarka, choć na spotkaniu nie zaprezentowała zdolności wokalnych, które sama krytycznie ocenia.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zakupić książki w promocyjnej cenie oraz otrzymać dedykację Doroty Masłowskiej – najpopularniejszej pisarki młodego pokolenia.

Tekst: Marcin Galant
Fot.: Marcin Galant, Mieczysław Zaremba

Banery/Logo