Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wystawa „Z dziejów kaliskiego szkolnictwa”

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Termin: 16 października – 29 grudnia 2017

Początki szkolnictwa w Kaliszu sięgają przełomu XII oraz XIII w. i wiążą się z osobą księcia Bolesława Pobożnego, za rządów którego założono pierwszą szkołę tzw. kolegiacką. W XIV w. wraz z podziałem miasta na dwie parafie powołano szkoły parafialne zwane także miejskimi działające przy kościele św. Mikołaja oraz Najświętszej Marii Panny.

Jednak prawdziwy rozwój oświaty nastąpił za czasów jezuitów sprowadzonych do Kalisza przez abp. Stanisława Karnkowskiego pod koniec XVI w. Atmosfera panująca w funkcjonującym w latach 1584-1773 kolegium, a także jego wielowymiarowa działalność sprawiły, iż na trwałe wpisało się w historię miasta. Wiek XIX przyniósł powstanie kolejnych typów szkół ukierunkowanych już nie tylko na potrzeby kształcenia chłopców, ale również dziewcząt, które mogły pobierać naukę na tzw. pensjach, a następnie w gimnazjach żeńskich.

To właśnie dziejom kaliskiego szkolnictwa została poświęcona najnowsza wystawa prezentowana od 16 października br. w wypożyczalni Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66, a przybliżająca pokrótce historię oraz działalność m.in. wspominanego już kolegium jezuickiego, Korpusu Kadetów, 7-klasowej Szkoły Handlowej, Gimnazjum im. Anny Jagiellonki, Szkoły im. Emila Repphana oraz najstarszej z kaliskich placówek oświatowych tj. Gimnazjum i Liceum im. Adama Asnyka.

Wystawę wzbogacają eksponaty pochodzące z różnych okresów historycznych, m.in. podręcznik do nauki łaciny „De institutione grammatica libri tres” autorstwa portugalskiego jezuity Manuela Alvareza wydany w 1773 r. przez tutejsze kolegium przechowywany w Zbiorach Specjalnych Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz nagroda za pilność w postaci książki „O Statucie Litewskim ruskim językiem i drukiem wydanym wiadomość” Samuela B. Linde (Warszawa 1816) przyznana w 1821 r. przyszłemu prawnikowi Antoniemu Szateńskiemu - wówczas uczniowi kl. IV Szkoły Wojewódzkiej Kaliskiej.          

Szczególną uwagę zwracają eksponaty udostępnione przez Izbę Regionalno-Historyczną Małgorzaty i Karola Matczaków m.in. zbiór pomocy naukowych, w tym pochodzący z przełomu wieków XIX i XX stereoskop, podręczniki do nauki czytania, pisania oraz liczenia, zeszyty uczniowskie z lat 30. XX w., zestaw kałamarzy, piór oraz piórników, katedra nauczycielska sprzed 1914 r., ławka szkolna oraz tablica do nauki nut z lat 20. XX w., a także drewniany tornister datowany na lata 1938-1939.

Wystawę „Z dziejów kaliskiego szkolnictwa” można oglądać do 29 grudnia 2017 r. w godzinach pracy Biblioteki Głównej.

 

Kurator wystawy: Monika Sobczak-Waliś

Opracowanie graficzne: Arkadiusz Błaszczyk

Fot.: Joanna Wypych

Banery/Logo