Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wystawa „Polska morska Niepodległa”

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Termin: 13 lipca – 28 sierpnia 2020

10 lutego 1920 r. w Pucku gen. Józef Haller dokonał symbolicznych zaślubin Polski z morzem. Rok 2020, uchwałą Sejmu, został ustanowiony „Rokiem Zaślubin Polski z Morzem w Pucku”, aby upamiętnić to ważne dla naszej historii wydarzenie. Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu, w wypożyczalni Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66, zaaranżowała wystawę „Polska morska Niepodległa”, przygotowaną przez Biuro Programu „Niepodległa” we współpracy z Muzeum Marynarki Wojennej w Gdyni oraz Miastem Toruniem. Autorzy ekspozycji, na jedenastu planszach, przybliżają nie tylko najważniejsze fakty i postacie związane z uzyskaniem przez Polskę dostępu do morza, ale także aspekty morskiej historii II RP.

Charakteru ekspozycji dodają, wypożyczone na czas jej trwania, oryginalne eksponaty. Wśród nich znajdują się m.in.: przyrządy do nawigacji, w tym kompas i sekstant, żagle, kotwica jachtowa, koło ratunkowe, bandery i proporce marynarki wojennej, dziennik pokładowy i wiele innych. Prawdziwą ozdobę stanowią dwa modele statków: „Dar Pomorza” oraz „Łucja Małgorzata”, ten drugi to replika statku, jakim Stefan Szolc-Rogoziński wyruszył w swoją podróż do Kamerunu. Za użyczenie i pomoc przy zorganizowaniu ekspozycji Miejska Biblioteka Publiczna dziękuje: panu Krzysztofowi Czarcińskiemu, panu Bartkowi Czarcińskiemu ze Stowarzyszenia Polacy Dookoła Świata, Szkole Żeglarstwa „Morka” w Kaliszu, Pracowni Szkutniczej Młodzieżowego Domu Kultury w Kaliszu, kpt. marynarki rezerwy Włodzimierzowi Czarcińskiemu oraz Wydawnictwu „w może”.

Na kameralnym otwarciu ekspozycji, które miało miejsce 13 lipca, obecni byli: darczyńcy, Grażyna Dziedziak naczelnik Wydziału Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki w Kaliszu, komandor ppor. Roman Muszyński, a także przedstawiciele mediów.

Wystawę będzie można zobaczyć do końca wakacji, w godzinach otwarcia Biblioteki Głównej.

Tekst: Monika Sobczak-Waliś
Fot.: Witold Puławski

Banery/Logo