Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

„Gdzie duch spotyka się z przestrzenią” – spotkanie z ks. dr. Sławomirem Kęszką, współautorem książki „Diecezja kaliska. Parafie – kościoły – kaplice. Przeszłość i teraźniejszość”

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Data wydarzenia: 14 września 2016

Spotkanie w ramach 24. Europejskich Dni Dziedzictwa

„Diecezja kaliska. Parafie – kościoły – kaplice. Przeszłość i teraźniejszość” to obszerna publikacja o młodej diecezji, bowiem Kalisz stał się jej stolicą w 1992 roku. Autorami książki są: ks. dr Sławomir Kęszka – gość spotkania, oraz ks. prof. UAM dr hab. Michał Kieling.

Ksiądz Sławomir Kęszka jest dyrektorem Archiwum Kurii Diecezjalnej w Kaliszu. Wykłada historię Kościoła w Wyższym Seminarium Duchownym w Kaliszu oraz Instytucie Teologicznym Diecezji Kaliskiej Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie.

Prelegent podziękował osobom, które pomogły mu w powstaniu książki, szczególnie Jerzemu Aleksandrowi Splittowi – byłemu dyrektorowi Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej. Podkreślił, że pomysłodawcą ukazania się jej jest bp Edward Janiak, który napisał również słowo wstępne. W skrócie omówił jakiego typu informacje można znaleźć w publikacji. Nie ukrywał, że są sygnały o konieczności uzupełnienia niektórych danych.

Następnie przedstawił na prezentacji zmiany, jakie zaszły w podziale Polski na diecezje i metropolie w związku z erygowaniem przez papieża Jana Pawła II nowych jednostek 24 lata temu, a także późniejsze korekty dotyczące dekanatów. Ciekawostką był fakt, że brano pod uwagę powołanie diecezji ostrowskiej, ale ostatecznie powstała kaliska. Prelegent wspomniał o najmłodszej parafii – powołanej do życia w tym roku – pw. św. Brata Alberta Chmielowskiego.

Interesujące były też dane statystyczne dotyczące zmieniającej się liczby duchowieństwa (m.in. biskupów, proboszczów, pozostałych księży, sióstr zakonnych). Warto przypomnieć, że obecny biskup Edward Janiak jest drugim ordynariuszem diecezji po Stanisławie Napierale, a oprócz tego mamy biskupów pomocniczych: Łukasza Buzuna i Teofila Wilskiego – seniora.

Kolejna część spotkania to omówienie przez prelegenta architektury wybranych kościołów. Mamy w diecezji m.in. świątynie romańskie (np. w Kotłowie), wczesnogotyckie (do nich zalicza się katedra), gotyckie (Rajsko), barokowe i współczesne.

O tych i innych ciekawostkach dotyczących diecezji można dowiedzieć się podczas lektury książki. Po spotkaniu można było ją nabyć, ponadto jest dostępna dla wypożyczających.

Tekst, fot.: Marcin Galant

Banery/Logo