Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wystawa „Henryk Sienkiewicz – 100. rocznica śmierci” (w ramach obchodów Roku Henryka Sienkiewicza)

Filia nr 2, ul. Serbinowska 25

Termin: 3 października – 30 listopada 2016

W tym roku przypada 170. rocznica urodzin i 100. rocznica śmierci pisarza, a także mija 120 lat od chwili wydania powieści „Quo vadis”, która przyniosła mu międzynarodową sławę.

Na wystawce można się zapoznać z kalendarium życia i twórczości pisarza, wyeksponowano książki, zamieszczono reprodukcje fotografii.

W wypożyczalni można zobaczyć między innymi: dworek w Woli Okrzejskiej, w którym urodził się Henryk Sienkiewicz; kopiec usypany we wsi Okrzeja upamiętniający fakt przyjścia na świat Henryka Sienkiewicza; akt urodzenia i chrztu Henryka Sienkiewicza; kościół w Okrzei, w którym został ochrzczony; pomnik Henryka Sienkiewicza w Okrzei, w dali widoczna Wola Okrzejska; portrety z różnych okresów życia.

Przed wejściem do wypożyczalni na gazetce – m.in.: tłumaczenia książek; Jeremiasz Curtin, amerykański tłumacz dzieł Sienkiewicza; albumy i dyplomy złożone pisarzowi z okazji 25-lecia pracy literackiej, dyplom literackiej Nagrody Nobla przyznanej H. Sienkiewiczowi w 1905 r. i medal im. Nobla, który wręczany jest razem z nagrodą; pierwsza strona „Kuriera Warszawskiego” z 17 listopada 1916 r. zawiadamiająca o śmierci H. Sienkiewicza, który zmarł 15 listopada w Vevey w Szwajcarii; Warszawa – fragment uroczystości przed Dworcem Głównym, krypta katedry św. Jana gdzie złożono prochy Henryka Sienkiewicza w 1924 roku.

Osobna gazetka poświęcona jest ekranizacjom powieści H. Sienkiewicza.

Tekst: Małgorzata Matczak
Fot.: Marcin Galant

Banery/Logo