Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wystawa „125. rocznica urodzin Melchiora Wańkowicza”

Filia nr 16, ul. H. Sawickiej 15

Termin: 2 – 31 stycznia 2017

Polski pisarz, dziennikarz, reportażysta i publicysta. Pierwsze artykuły pisał jeszcze pod zaborem rosyjskim. Debiutanckie tomy reportaży i wspomnień („W kościołach Meksyku”, „Szczenięce lata”, „Opierzona rewolucja”) wydał w okresie międzywojennym.

Podczas II wojny światowej pracował jako korespondent wojenny przy II Korpusie Polskim gen. Władysława Andersa. Bezpośrednio po wojnie wydał swoją najbardziej znaną książkę – „Bitwę o Monte Cassino” – dzieło o największej bitwie tego korpusu w 1944 roku. Wydarzeniom wojennym poświęcił także m.in. tomy „Wrzesień żagwiący”, który przyczynił się do powstania i umocnienia legendy obrony Westerplatte i Hubalczyków, i „Ziele na kraterze”.

Bezpośrednio po wojnie przebywał na emigracji, dopiero w 1958 roku powrócił do rządzonej przez komunistów Polski. W 1964 roku podpisał tzw. List 34, z protestem m.in. przeciwko cenzurze, przez co naraził się na proces sądowy i kilkutygodniowe więzienie.

Uważany jest za jednego z najwybitniejszych reportażystów w historii literatury polskiej.

Tekst: Michał Lewandowski
Fot.: Danuta Kucharska

Banery/Logo