Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Spotkanie z Ewą Andrysiak i Henryką Karolewską, autorkami książki „Felicja Łączkowska (1859 - 1932): nauczycielka i działaczka społeczna” - z serii „Kaliszanie”

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Data wydarzenia: 4 grudnia 2018

W czytelni Biblioteki Głównej odbyła się promocja kolejnego tomu serii „Kaliszanie”, którego bohaterką po raz pierwszy jest kobieta. Felicja Łączkowska, bo o niej mowa, to zasłużona kaliska nauczycielka żyjąca na przełomie XIX i XX wieku.

Autorkami książki są: Ewa Andrysiak – profesor Uniwersytetu Łódzkiego, bibliolog, regionalistka, wiceprezes Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk, prezes Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu, oraz Henryka Karolewska – nauczyciel bibliotekarz, kierownik Działu Informacyjno-Bibliograficznego Książnicy Pedagogicznej im. Alfonsa Parczewskiego w Kaliszu, członek Kaliskiego Towarzystwa Przyjaciół Nauk i Towarzystwa Przyjaciół Książki w Kaliszu.

Prelegentki wyjaśniły rozbieżności co do daty urodzenia Łączkowskiej. Poruszyły m.in. takie zagadnienia jak: edukacja i wpływ tego okresu na dalsze losy bohaterki, jej udział w piątkach literackich oraz liczne przykłady aktywności w życiu kulturalnym Kalisza. Felicja Łączkowska to także publicystka. Szczególną działalnością było prowadzone przez nią tajne nauczanie, które w czasach zaborów groziło grzywną lub aresztem. Na prezentacji goście obejrzeli nie tylko archiwalne zdjęcia, ale i przykłady dotychczasowych form upamiętnienia postaci nauczycielki, także w literaturze.

Seria „Kaliszanie” liczy aktualnie 16 tomów i ukazuje się dzięki Kaliskiemu Towarzystwu Przyjaciół Nauk. Wszystkie pozycje można oczywiście wypożyczyć w bibliotece. Najbliższe plany wydawnicze, jak poinformował prof. Krzysztof Walczak, obejmują tomy poświęcone Tadeuszowi Kulisiewiczowi i Pawłowi Rybnikowowi.

Tekst, fot.: Marcin Galant

Banery/Logo