Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

EKIPA ASNYKA

Oto i oni – Piątka Wspaniałych!

Oto i oni – Piątka Wspaniałych! „Ekipa Asnyka”, czyli dwie Marie – Konopnicka i Dąbrowska – w towarzystwie Eligiusza Kor-Walczaka i Arkadiusza Pacholskiego. Wszyscy pod światłym przewodnictwem Adama Asnyka i sportretowani przez Tomasza Brodę.

„Ekipa Asnyka” to projekt realizowany we współpracy Fundacji „Nasza Historia” oraz Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Został w całości dofinansowany przez Urząd Marszałkowski w Poznaniu w ramach programu „Kulturalne ikony regionu”. Piątka kaliskich pisarzy zyskała nie tylko nowoczesne, nieszablonowe wizerunki, autorstwa Tomasza Brody - znakomitego karykaturzysty rodem z Kalisza, ale i przemówiła współczesnym językiem. Na podstawie oficjalnych biografii oraz mniej oficjalnych ciekawostek z ich życia monolog dla każdej postaci stworzyła Magda Piekarska – związana z Wrocławiem publicystka kulturalna.

Loga instytucji: Samorząd Województwa Wielkopolskiego, Fundacja Nasza Historia, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka

Projekt pierwotnie był zaplanowany na 20 nazwisk literatów – znanych, ale i tych nieco zapomnianych, jak również tych, którzy żyją i tworzą. Uzyskana dotacja pozwoliła na publikację pięciu wizerunków, lecz mamy nadzieję, że staną się one bazą, którą w przyszłości będziemy rozbudowywać.

Celem projektu, realizowanego przez Tomasza Chlebbę, Roberta Kucińskiego i Arkadiusza Błaszczyka, jest popularyzacja sylwetek pisarzy związanych z Kaliszem dzięki skomponowaniu unikalnych portretów artystycznych, a równocześnie humorystycznych i przemawiających swoją stylistyką do młodzieży. Wielkoformatowe plakaty z portretami, prezentowane są w wiatach przystanków autobusowych w różnych punktach miasta. Wszystkie zostały opatrzone kodem QR przekierowującym na stronę projektu, na której portrety i biogramy wzbogacono o zdjęcia pisarzy oraz miejsc z nimi związanych. Materiały stały się przy okazji podstawą ciekawych zajęć, na które do Biblioteki Głównej zaprasza Monika Sobczak-Waliś, ale mogą one posłużyć również nauczycielom do wzbogacenia lekcji języka polskiego.

Banery/Logo