Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Tu rodziła się niepodległość

Filmowy cykl dokumentalny

Cykl filmów patriotycznych „Tu rodziła się niepodległość” zrealizowany przez Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu nawiązuje do najważniejszych – z perspektywy naszego miasta – postaci i faktów związanych z odzyskaniem niepodległości oraz walkami o granice II Rzeczypospolitej. W efekcie kilkumiesięcznych działań, poprzedzonych kwerendą naukową, a także rozmowami z historykami i regionalistami powstały trzy niezależne, a jednocześnie mocno korelujące ze sobą odcinki. Pierwszy dotyczy obozu w Szczypiornie i funkcji, jakie pełnił od momentu powstania w początkach 1915 roku, poprzez etap internowania legionistów w 1917 roku, aż do ulokowania w nim mniejszości ukraińskiej. W drugim autorzy skupili się na udziale kaliszan w wojnie polsko-bolszewickiej, szczególnie podkreślając zaangażowanie młodzieży m. in. z Gimnazjum im. Tadeusza Kościuszki, a także członków Kaliskiego Towarzystwa Wioślarskiego. Trzecia i ostatnia część cyklu w całości została poświęcona wizytom Marszałka Józefa Piłsudskiego w naszym mieście w 1919, 1921 oraz 1927 roku.

Autorzy do projektu zaprosili kaliskich historyków i regionalistów: prof. UAM dr. hab. Michała Jarneckiego, Annę Tabakę, Wojciecha Dyśko, Tomasza Chajduka, Pawła Pawlaczyka, Grzegorza Walisia oraz Damiana Zalewskiego, którzy podzielili się z widzami posiadaną wiedzą. Całość została bogato zilustrowana zbiorami: Narodowego Archiwum Cyfrowego, Cyfrowej Biblioteki POLONA, Muzeum Okręgowego Ziemi Kaliskiej, Archiwum II Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Kaliszu, Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu oraz fotografiami z prywatnego archiwum Damiana Zalewskiego. Filmowy dokument, bo tak można o nim mówić, będzie ważną częścią ekspozycji przygotowanej z myślą o odwiedzających Izbę Pamięci Szczypiorna przy Filii nr 6 Miejskiej Biblioteki Publicznej, a także znakomitą bazą do lekcji historycznych prowadzonych zarówno w szkołach, jak i w Izbie Pamięci.

Cykl zrealizowano całkowicie w ramach środków finansowych pozyskanych z programu Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Paderewskiego Fundusz Patriotyczny – edycja 2021 „Wolność po polsku”. Jego pomysłodawcami, koordynatorami i producentami są Monika Sobczak-Waliś, kierownik Działu Zbiorów Specjalnych i Robert Kuciński, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka.

Podczas premiery w ramach miejskich obchodów Święta Niepodległości w Akademii Kaliskiej, 11 listopada 2021 r., pokazany został odcinek pierwszy, natomiast cały cykl oglądać można w Izbie Pamięci Szczypiorna przy ulicy Wrocławskiej 189A. Odwiedzając bibliotekę można nie tylko zobaczyć film, nową ekspozycję historyczną, zawierającą makietę obozu, ale także zdobyć nowy stempel Izby Pamięci Szczypiorna, zrobić sobie zdjęcie z „wąsami marszałka” oraz zeskanować kod naszej aplikacji, by sprawdzić swą wiedzę w grze „Kaliskie ścieżki w wojnie polsko-bolszewickiej”.

Banery/Logo