Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

5. urodziny kaliskiego Dyskusyjnego Klubu Książki

Filia nr 4, al. Wolności 27

Kaliski Dyskusyjny Klub Książki działa przy Filii nr 4 MBP już 5 lat. Pierwsze – organizacyjne –  spotkanie  odbyło się w grudniu 2016 roku. Od tego czasu Klubowicze spotykają się regularnie co miesiąc, jedynym wyjątkiem była przerwa spowodowana pandemią covid-19.

Pierwszy rok działalności, to był rok stażu kandydackiego, przez ten czas została wybrana i utrwalona forma spotkań. W czasie działalności Klubu omówionych zostało 47 książek. Listę lektur otwiera „Najgorszy człowiek na świecie” Małgorzaty Halber, później pojawiają się na niej najważniejsi pisarze polscy i zagraniczni między innymi: Jacek Dehnel, Eustachy Rylski, Mikołaj Łoziński, Dorota Masłowska, Wojciech Kuczok, Justyna Bargielska, Patrick Modiano, Zadie Smith, Toni Morrison, Etgar Keret, Herta Müller, Michel Houellebecq, Alice Munro. Obok pisarzy pojawiali się również reporterzy: Małgorzata Rejmer, Michał Książek, Martin Polack, Mariusz Szczygieł, Joanna Gierak-Onoszko; poeci Małgorzata Lebda, Paulina Wielanek, Bronka Nowicka.

Klubowiczem może zostać każdy. Książki, które są omawiane na kolejnych spotkaniach są dostępne w Bibliotece w ramach DKK, a tytuły na cały rok wybierane są wspólnie przez wszystkich Klubowiczów.

Dyskusyjne Kluby Książki to program Instytutu Książki – narodowej instytucji kultury powołanej przez Ministra Kultury do promocji polskiej literatury na świecie oraz popularyzacji książek i czytelnictwa w kraju – który funkcjonuje od 2006 roku. I choć od momentu jego zainicjowania mija 15 lat, program wciąż rozwija się dynamicznie, a w jego ramach regularnie w całym kraju rzesze czytelników spotykają się, aby dyskutować o literaturze.

Obecnie w całej Polsce działa 1 756 Dyskusyjnych Klubów Książki, które skupiają niemal 19 000 stałych członków. Do momentu wybuchu pandemii rocznie odbywało się ponad 14 500 spotkań klubowych oraz ponad 900 spotkań autorskich. Na przykład w 2019 r. klubowicze mieli okazję porozmawiać z 305 autorami. Rocznie na potrzeby klubów zostaje zakupionych około 24 000 woluminów.

Więcej informacji o DKK znajdziecie pod linkiem:
https://pap-mediaroom.pl/ludzie-i-kultura/republika-czytajacych-ludzi-czyli-o-fenomenie-dyskusyjnych-klubow-ksiazki?fbclid=IwAR1jmhmqKJHNg8eHaowoZCEKx35xYeJWwUGtHKM6cN5gzDKUx6WwYZ7tBmA

Banery/Logo