Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu - Obrazy Jana Pływacza w Galerii 66

Obrazy Jana Pływacza w Galerii 66

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66 (Galeria 66)

Termin wystawy: 24 stycznia - 25 lutego 2022

W poniedziałkowe popołudnie, 24 stycznia, w galerii Biblioteki Głównej przy ul. Legionów 66 w Kaliszu odbył się wernisaż wystawy prac Jana Pływacza, wrocławskiego artysty od ponad dekady mieszkającego i tworzącego w Ostrowie Wielkopolskim.

Zafascynowany impresjonizmem i kubizmem Jan Pływacz maluje obrazy farbami akrylowymi, nie stroniąc również od technik mieszanych. Jak sam przyznaje inspiracje czerpie z otaczającej go rzeczywistości, a jeden z jego ulubionych tematów malarskich, oprócz przyrody oraz kobiecych aktów, stanowi muzyka. W jego pracach widać fascynację kształtem instrumentów, zwłaszcza gitary, po którą chętnie sięga, a także pięknem kobiecego ciała.

Tworząc obrazy pragnę budować nastrój nie tylko poprzez kolor, ale przede wszystkim przywoływać u widza jego ulubione motywy muzyczne. Na tym mi najbardziej zależy, by patrząc na moją pracę słyszał dźwięki ulubionego utworu - powiedział na otwarciu Jan Pływacz.

W czasie spotkania głos zabrał również Krzysztof Ryfa z Niezależnej Galerii 33 w Ostrowie Wielkopolskim, który współpracuje na co dzień z Janem Pływaczem: Obserwuję Janka od wielu lat i podziwiam jego pracę, jest w niej bardzo sumienny, bardzo konsekwentny. Pamiętam jego pierwsze obrazy i widzę jak twórczo się rozwija.

Myślę, że dzisiejszy wernisaż to znakomity moment byśmy w tej szarej zimowej codzienności mogli się na chwilę zatrzymać, pobyć ze sobą, a jednocześnie nakarmić oczy pastelowymi barwami – dodał Robert Kuciński, dyrektor MBP. Dla Pana Jana akt twórczy jest jednocześnie autoterapią, co moim zdaniem odczuwać mogą również oglądający jego obrazy.

To tak naprawdę pierwsza indywidualna wystawa Jana Pływacza w naszym mieście, bo w roku 2016 pojawił się jedynie w ramach zbiorowej ekspozycji przygotowanej przez przez Galerię Bezdomną w kaliskim więzieniu – mówiła Monika Sobczak-Waliś, kurator wystawy. Cieszę się, że obdarzył zaufaniem naszą galerię i pozwolił na przygotowanie bogatej ekspozycji, a także realizację wywiadu, który prezentowany jest na dużym ekranie oraz w internecie.

Na wernisażu pojawili się artyści, przyjaciele oraz fani prac Jana Pływacza, a także czytelnicy, bibliotekarze i przedstawiciele świata mediów.

Wystawę w Galerii 66 oglądać można do 25 lutego br.

Fot. MBP

Banery/Logo