Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Społeczne Archiwum Kaliszan

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom naszych czytelników, którzy coraz chętniej przekazują do zbiorów Biblioteki swoje rodzinne pamiątki, zdecydowaliśmy się powołać Społeczne Archiwum Kaliszan, które będzie gromadziło fotografie i dokumenty oraz nagrania audio oraz video stanowiące źródło wiedzy o historii miasta oraz jego mieszkańcach.

Gromadzone przez lata rodzinne archiwalia to najbardziej ulotny, a jednocześnie niezwykle cenny materiał źródłowy opowiadający nam nie tylko koleje losu poszczególnych osób czy rodzin, ale także, a może przede wszystkim, ilustrujący ich życie codzienne. Mając świadomość ogromnej efemeryczności tych materiałów, zdecydowaliśmy się stworzyć Społeczne Archiwum Kaliszan, w którym będziemy je gromadzić tak, by mogły służyć wszystkim zainteresowanym.

Historia miast, miasteczek i wsi byłaby niepełna, gdyby nie ich mieszkańcy z potrzeby serca zapisujący nie tylko dzieje swoich rodzin, ale również społeczności w nich funkcjonujących. Dzięki temu mamy możliwość spojrzenia na szereg wydarzeń z wielu dotąd nieznanych perspektyw.

„Coraz więcej osób właśnie bibliotekę – z uwagi na jej powszechność, dostępność oraz bezpłatne usługi - uznaje za instytucję najwłaściwszą do przechowania i ochrony, a w przyszłości ekspozycji rodzinnych pamiątek. Tylko w 2021 r. do naszych zbiorów specjalnych trafiło kilkaset fotografii oraz kilkadziesiąt dokumentów (świadectw, legitymacji, listów itp.), które jeszcze w tym roku będzie można przeglądać z pomocą bibliotecznego katalogu” – dodaje Robert Kuciński, dyrektor MBP w Kaliszu. W planach biblioteki znajduje się digitalizacja, a następnie umieszczenie materiałów na specjalnie utworzonej stronie internetowej. Prezentowane w wirtualnej przestrzeni dokumenty zostaną opatrzone logo SAK.

Wszystkich zainteresowanych współpracą, a także przekazaniem materiałów do zbiorów SAK, czy to w postaci oryginałów, czy skanów, zachęcamy do kontaktu mailowego: sak@mbp.kalisz.pl

Banery/Logo