Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Warsztaty międzykulturowe

Filia nr 9, ul. Serbinowska 1A

data wydarzenia: 14 listopada 2022

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu zorganizowała i przeprowadziła kolejne warsztaty międzykulturowe dla dzieci i młodzieży cudzoziemskiej. W spotkaniu pt. „Kamishibai” uczestniczyli uczniowie ze Szkoły Podstawowej nr 8 im. Bohaterów Westerplatte w Kaliszu z klas 4-6 (grupa dzieci polskich liczyła 22 osoby, a ukraińskich 13 osób). Warsztaty odbyły się w Filii nr 9 MBP, która ma atrakcyjny księgozbiór dla dzieci i młodzieży, w tym książki w języku polskim, ukraińskim oraz angielskim. Spotkanie w bibliotece było okazją do zaproszenia dzieci do grona czytelników MBP w Kaliszu.

Na początku warsztatów 35 dzieci z Polski i Ukrainy obejrzało przedstawienie w papierowym teatrze graficznym – kamishibai pt. „Jak żyje ziemia”. Zasadą przedstawień w teatrzyku wywodzącym się z tradycji japońskiej jest interakcja z widzami. Nie zabrakło zatem rozmowy na temat cyklicznych zmian w przyrodzie związanych ze zmianą pór roku, akcentowaną przy pomocy różnych akcesoriów dźwiękowych. Wszystkie polskie teksty tłumaczył na bieżąco na język ukraiński przedstawiciel Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu – Vladyslav Stepanets.

Kolejną część spotkania stanowiła praca uczniów nad stworzeniem własnej historyjki – słownej i obrazkowej do zaprezentowania w teatrzyku kamishibai. Przedstawiana treść musiała zawierać wątki związane z wylosowanymi wcześniej obrazkami. Dzieci zostały podzielone na kilkuosobowe grupy, których liderzy kierowali pracą zespołów. Zadanie było wykonywane przy pomocy wielu rodzajów kredek i pisaków, a efekty pokazywane w skrzynce butai. Uczniowie stworzyli własne opowieści, które w ojczystych językach prezentowali wszystkim zebranym. Efekty tego integracyjnego zadania były imponujące i zaskakujące.

Po części wykorzystującej wyobraźnię i kreatywność młodzieży przyszedł czas na zabawę. Przekładanie obręczy, przechodzenie pod poprzeczką zawieszoną na różnych wysokościach oraz czołganie się w tunelu animacyjnym – to były zabawy, które pomogły uczestnikom warsztatów wzajemnie cieszyć się wspólnym beztroskim czasem i integrować. Podczas spotkania w Filii nr 9 dzieci mogły także obejrzeć ręcznie wykonaną przez bibliotekarzy wystawę „Czytanie przez oglądanie”, inspirowaną pracami wybitnych ilustratorów.

Na zakończenie spotkania uczestnicy otrzymali słodkie upominki oraz dwa rodzaje zakładek – drewniane nawiązujące do charakteru teatrzyku kamishibai, a także papierowe z informacjami o wszystkich placówkach Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu.

Warsztaty przeprowadziła Joanna Piotrowska i Malwina Nowacka z Filii nr 9. Wsparciem podczas warsztatów „Kamishibai” służyli także Monika Pawlak, Gabriela Jaśkiewicz, Katarzyna Chudzik i Karol Pietrzak z MBP oraz Tomasz Szulc z Centrum Integracji Cudzoziemców w Kaliszu.

Warsztaty finansowane są przez Województwo Wielkopolskie – Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej w Poznaniu w ramach projektu „Budowanie struktur dla integracji cudzoziemców w Polsce – etap II – pilotaż Centrów Integracji Cudzoziemców”, w ramach Funduszu Azylu Migracji i Integracji 2014 – 2020 dla Celu szczegółowego 2 Integracja / Legalna migracja (nabór nr 11-2020/BK-FAMI)”.

fot.: Gabriela Jaśkiewicz

Banery/Logo