Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Podpisz się jak…

Filia nr 3, ul. Krótka 3

termin: 6 marca – 30 czerwca 2023

Jakim charakterem pisma sygnował listy książę Józef Zajączek – Pan na Opatówku? Czy Zdzisława Sośnicka trzymała się linii? W jaki sposób uczynić autograf nośnikiem własnej tożsamości? Czy akademickość cyrylicy Pawła Rybnikowa to kwestia wyłącznie właściwych, powtarzalnych proporcji minuskuł do majuskuł? Na te pytania odpowiada wystawa, którą oglądać można w bibliotece przy ul. Krótkiej.

Przegląd sygnatur osób związanych z Kaliszem z tytułu narodzin bądź mniej lub bardziej świadomego wyboru to zasadnicze zagadnienie towarzyszące wystawie „Podpisz się jak...” prezentowanej w Filii nr 3 MBP w Kaliszu. Zaplanowana od marca do czerwca 2023 roku ekspozycja jest w istocie rzeczy translokacją bibliotecznego vloga Mateusza Halaka powstałego w 2020 roku, a poświęconego stylometrii pisma.

W galerii kolejnych znanych, szanowanych, popularnych i kontrowersyjnych sygnatur kaliskich przyglądamy się ich cechom charakterystycznym i wywodowi stylistycznemu, przy okazji przybliżając sylwetki ich właścicieli. Z pomocą parafrazy „do zapisania jeden krok” zapraszamy do wpisania się na tablicę „kaliskich po(d)pisów”, która jest częścią ekspozycji.

Autorami wystawy są Gabriela Jaśkiewicz i Mateusz Halak. Jej otwarcie, oczywiście połączone z kuratorskim oprowadzeniem, zaplanowane jest na czwartek, 9 marca, na godzinę 17.00.

Playlista „Podpisz się jak...”

Banery/Logo