Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

O Mrożku z prof. Anną Nasiłowską

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

data wydarzenia: 7 lutego 2024

Spotkanie z Anną Nasiłowską, pisarką i badaczką literatury, zainaugurowało cykl spotkań „Oko w oko z pisarzem”, który realizowany będzie w Bibliotece Głównej przez cały 2024 rok.

Przyczynkiem do wizyty profesor Nasiłowskiej, wybitnej literaturoznawczyni, związanej z Instytutem Badań Literackich Polskiej Akademii Nauk, stała się jej ostatnia książka biograficzna poświęcona Sławomirowi Mrożkowi. Słuchacze mieli okazję dowiedzieć się m.in., jak wygląda praca nad biografią, zwłaszcza w zakresie poszukiwania materiałów archiwalnych. Tematyka spotkania oscylowała jednak przede wszystkim wokół życiowych i twórczych perturbacji jednego z naszych najwspanialszych polskich pisarzy.

„Niniejsza biografia nie jest ani demaskatorska, ani nawet demitologizująca, choć odsłania rożne tajemnice i ujawnia różne słabości bohatera. Nie atakuje mitu Mrożka. Jakże miałabym to robić, jeśli to był jeden z pięknych mitów mojej literackiej młodości” – mówiła Anna Nasiłowska.

Ogromnym atutem książki jest to, że napisana została ona w bardzo przystępnym stylu, pozbawionym typowo naukowej formy. Uwagę zwraca też przepiękny materiał ilustracyjny.

Rozmowę z autorką biografii Mrożka poprowadziła nasza koleżanka, Izabela Fietkiewicz-Paszek, ale nie brakowało też pytań od publiczności.

Po zakończeniu oficjalnej części spotkania dyskusje przeniosły się do kuluarów, gdzie można było nabyć książkę i uzyskać autograf autorki. Dodatkowo – w wigilię tłustego czwartku – nasi goście uraczeni zostali pysznymi pączkami.

Przedsięwzięcie cieszyło się dużym zainteresowaniem – Galeria 66 wypełniła się po brzegi słuchaczami. Mamy nadzieję, że kolejna odsłona cyklu, na którą zapraszamy już 12 lutego, przyciągnie równie szerokie grono naszych sympatyków. Wówczas – w duchu walentynek – spotkamy się z Agnieszką Lingas-Łoniewską, której książki biją rekordy popularności wśród czytelników Biblioteki.

Książka „Mrożek. Biografia” dostępna jest do wypożyczenia w Bibliotece Głównej oraz filiach nr 1 i 3. Już niebawem nasz księgozbiór wzbogaci się o wiele wcześniejszych publikacji Anny Nasiłowskiej, które pani profesor podarowała Miejskiej Bibliotece Publicznej.

Banery/Logo