Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Archifest

Już wkrótce wyjątkowe wydarzenie – w dniach 7-9 czerwca po raz pierwszy w całej Polsce odbędzie się ARCHIFEST. Weekend archiwów społecznych. Do akcji przystąpiła również Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu. W ramach wydarzenia dla czytelników książnicy i wszystkich chętnych przygotowanych zostanie wiele atrakcji.

9 czerwca obchodzimy Międzynarodowy Dzień Archiwów. Archifest jest wydarzeniem stworzonym z myślą o archiwach społecznych, które dbają o lokalne dziedzictwo kulturowe i historyczne. W Polsce działa ponad 770 tego typu inicjatyw. Centrum Archiwistyki Społecznej
wspiera oddolny ruch archiwistyki społecznej i popularyzuje wiedzę na jego temat. Pomaga tworzyć nowe archiwa społeczne oraz zachować i trwale zabezpieczyć jak najwięcej świadectw życia społecznego. W trakcie trzech dni w prawie 30 archiwach społecznych z 22 miejscowości
w Polsce odbędą się różnorodne wydarzenia przygotowane dla lokalnych społeczności – będą to m.in. spotkania, na które mieszkańcy i mieszkanki przyniosą swoje zdjęcia i podzielą się opowieściami o przeszłości okolicy, spacery tematyczne, wystawy stworzone z gromadzonych przez archiwa społeczne fotografii, gry i warsztaty rodzinne.

Przygoda z archiwami w Kaliszu rozpocznie się 7 czerwca w Bibliotece Głównej przy ul. Legionów 66. Na zainteresowanych czekać będzie wystawa multimedialna, prezentująca najciekawsze zbiory ze Społecznego Archiwum Kaliszan, które działa przy placówce od dwóch lat i gromadzi różnego rodzaju archiwalia, dokumenty i pamiątki rodzinne, tak by w bezpiecznych warunkach przetrwały one dla następnych pokoleń. Poza tym wszyscy zainteresowani tematyką archiwaliów będą mogli skorzystać z pomocy naszych bibliotekarzy, którzy na specjalnie przygotowanym stoisku udzielać będą informacji na temat działań SAK, posiadanych zbiorów, możliwości przekazania materiałów i pamiątek, a także doradzać w kwestiach związanych z zabezpieczaniem rodzinnych kolekcji.

W kolejnym dniu działania przeniesione zostaną do Filii nr 1 przy ul. Górnośląskiej 29. Tam znawca historii naszego miasta Mateusz Halak uraczy gości opowieścią o dziejach ul. Górnośląskiej (godz. 10:00). Prelekcji towarzyszyć będą projekcje filmu „Górnośląską na zachód, Górnośląską na wschód” autorstwa Arkadiusza Pacholskiego i Erwina Rząda. Dla najmłodszych zorganizowane zostaną natomiast warsztaty tworzenia kronik rodzinnych. Zajęcia rozpoczną się także o godz. 10:00, a przeznaczone są dla dzieci w wieku szkolnym (obowiązują wcześniejsze zapisy z podaniem wieku dziecka drogą mailową: sak@mbp.kalisz.pl). Na ekranie zewnętrznym prezentowana będzie wystawa z najbardziej interesującymi zdjęciami i pamiątkami kaliszan, działać będzie również w dalszym ciągu stoisko informacyjno-doradcze.

Biblioteka zachęca również do wzięcia udziału w internetowym quizie wiedzy o dawnym Kaliszu, który pojawi się na naszej stronie 7 czerwca i będzie aktywny do 9 czerwca. Dla trzech osób, które jako pierwsze odpowiedzą poprawnie na wszystkie pytania przygotowaliśmy niespodzianki.

Serdecznie zapraszamy do wspólnego świętowania Dnia Archiwów.

Banery/Logo