Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

50 lat Filii nr 5!

Filia nr 5, ul. Złota 26-28

data wydarzenia: 11 czerwca 2024

Złota 50 "piątki" przy ulicy Złotej. 11 czerwca 2024 r. Filia nr 5 MBP im. A. Asnyka obchodziła złoty jubileusz.

Biblioteka na Złotej to placówka z bogatą historią. Pierwotnie mieściła się przy placu 1 Maja 6, a swoją działalność rozpoczęła w 1974 roku. 1 lipca 1985 roku filia została poszerzona o Oddział Dziecięcy i w tym stanie funkcjonowała do końca roku 1990. W nowej Polsce plac 1 Maja zmienił nazwę na Nowy Rynek, a biblioteka - lokalizację na obecną - przy ul. Złotej.

Rok 2004 był bardzo ważnym rokiem dla Oddziału Dziecięcego, wtedy to kaliscy studenci Wydziału Pedagogiczno-Artystycznego UAM pod kierunkiem Zygmunta Baranka pomalowali ściany oddziału zmieniając go w akwarium. Natomiast w 2013 roku placówka przeszła gruntowny remont.

"Chciałabym pogratulować osobom, które pracowały tu wcześniej, a które są dzisiaj z nami: pani Elżbiecie Orłowskiej, Ani Raczko, Emilii Ratajczyk-Szczupak, Eli Matuszak; podziękować za wielkie zaangażowanie i prowadzenie tak wielu form aktywności. Wasz dorobek jest imponujący" - powiedziała obecna kierowniczka Filii nr 5, Monika Pawlak, która prowadzi ją wspólnie z Joanną Wypych.

Po okolicznościowych przemowach: dyrektora MBP Roberta Kucińskiego, Anety Lipińskiej, przemawiającej w imieniu kaliskiego Oddziału Stowarzyszenia Bibliotekarzy Polskich, Anny Woźniak i Zbigniewa Judasza reprezentujących Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki, nadeszła pora na wręczenie upominków oraz pogawędki przy kawie i poczęstunku. Jak przystało na urodziny, nie mogło również zabraknąć złotego tortu. W odświeżeniu wspomnień pomogła wystawa archiwalnych fotografii, dokumentująca lata działalności Filii nr 5, stworzona przez Marcina Galanta.

Wspaniały występ dały dzieci z oddziału przedszkolnego Szkoły Podstawowej nr 3, które przyszły z wychowawczynią panią Magdaleną Mazurek, by podziękować za spotkania oraz wspólne zabawy i powiedzieć, jak ważna jest dla nich biblioteka.

Banery/Logo