Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Archifest w MBP

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Filia nr 1, ul. Górnośląska 29

daty wydarzeń: 7 i 8 czerwca 2024

Pierwszy Archifest już za nami. W ramach tej ogólnopolskiej akcji, zorganizowanej przez Centrum Archiwistyki Społecznej z okazji obchodzonego 9 czerwca Międzynarodowego Dnia Archiwów, Miejska Biblioteka Publiczna przygotowała różnorodne wydarzenia.

Świętowanie weekendu archiwów społecznych rozpoczęliśmy już w piątek, 7 czerwca. Na czytelników odwiedzających w tym dniu Bibliotekę Główną czekała wystawa multimedialna prezentująca wybrane zdjęcia, dokumenty, pamiątki i przedmioty, które nasi darczyńcy przekazali do Społecznego Archiwum Kaliszan. Wystawę przygotowały nasze bibliotekarki Anastazja Musielak i Justyna Ratajczyk, a pomocy udzieliła im Gabriela Jaśkiewicz. Ponadto na specjalnym stoisku Anastazja i Justyna udzielały informacji, jakie zbiory można przekazać do SAK, a także jak należycie przechowywać rodzinne pamiątki w warunkach domowych.

Kolejne spotkania odbyły się w sobotę, 8 czerwca, w Filii nr 1. O godz. 10:00 Mateusz Halak, nasz kolega i znawca historii Kalisza, wygłosił prelekcję na temat dziejów ul. Górnośląskiej, przy której zlokalizowana jest przecież Filia nr 1. Wykład uzupełniony został projekcją filmu autorstwa Arkadiusza Pacholskiego i Erwina Rząda „Górnośląska na zachód, Górnośląska na wschód”. Przeprowadzone zostały również warsztaty dla dzieci w wieku szkolnym z tworzenia kronik rodzinnych. Tu pomocą w zakresie kaligrafowania służył także Mateusz Halak. Oprócz tego nasi goście mogli również skorzystać ze stoiska informacyjno-doradczego SAK oraz obejrzeć wspomnianą wyżej wystawę multimedialną.

Ci, którzy nie mieli okazji dołączyć do nas osobiście, przez cały weekend mogli brać udział w internetowym quizie o dawnym Kaliszu. Miło nam poinformować, że książkami postanowiliśmy nagrodzić trzy Panie – Małgorzatę, Martę oraz Annę – które bezbłędnie odpowiedziały na wszystkie quizowe pytania.

Banery/Logo