Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Parnas Kaliski - Maria Dąbrowska

Filia nr 7, ul. Tuwima 10

data wydarzenia: 11 czerwca 2024

Kolaże z Dąbrowską: We wtorkowy poranek w Filii nr 7 odbyły się kolejne zajęcia z cyklu PARNAS KALISKI. Bohaterką spotkania była Maria Dąbrowska (1889-1965).

Tym razem filię na Majkowie Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka odwiedziły uczennice klasy 2C Zespołu Szkół Ekonomicznych z Kalisza pod opieką Bogumiły Bielak, które wzięły udział w warsztatach literacko-plastycznych. Korzystając z wielu technik i materiałów (począwszy od sznurków, bibuły, farb plakatowych, kredek, przez kartonowe rurki po papierowych ręcznikach czy wycinki z gazet, po fotografie pisarki, fragmenty tekstów jej powieści czy wydruki z życiorysem bohaterki, a także zdjęcia z filmu „Noce i dnie") stworzyły niezwykłe prace – barwne kolaże, którymi „opowiedziały" o Dąbrowskiej, zarówno jako o kobiecie, jak i pisarce. Artystyczny proces dwu- i trzyosobowych grup wspierała Emilia Kuczyńska, absolwentka Wydziału Sztuk Pięknych Uniwersytetu M. Kopernika w Toruniu, na co dzień nauczycielka plastyki i techniki. Nad całością projektu czuwała Izabela Fietkiewicz-Paszek, która na wstępie opowiedziała uczennicom o Marii Dąbrowskiej, nakreślając portret niezwykle ciekawej i wybitnej, związanej z Kaliszem autorki.

Banery/Logo