Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Cenny nabytek kaliskiej biblioteki

„Nowy Kalendarzyk Kaliski na rok 1915, z aforyzmami poetów polskich z modlitwą o pokój”

Zbiory specjalne Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu powiększyły się o cenny druk z początku XX wieku. Jest to „Nowy Kalendarzyk Kaliski na rok 1915, z aforyzmami poetów polskich, z modlitwą o pokój”. Został on wydany nakładem Zofii Kęczkowskiej i liczy 64 strony.

Kalendarzyk, zachowany w bardzo dobrym stanie, zawiera m.in. wiersze samej Kęczkowskiej, pisarki, poetki, publicystki i działaczki społecznej, w tym cztery nieznane nam dotychczas utwory o wymowie patriotycznej i narodowowyzwoleńczej. Z uwagi na to, iż publikacja powstała w czasach I wojny światowej tego typu tematyka dominuje także w pozostałych zamieszczonych na kartach wydawnictwa tekstach i passusach, autorstwa m.in. Mickiewicza, Słowackiego, Konopnickiej, Asnyka, Staffa.

Niezmiernie ciekawy materiał, związany już bezpośrednio z historią naszego miasta, stanowią reklamy czterdziestu firm, które ówcześnie funkcjonowały w Kaliszu. Jest to doskonałe źródło wiedzy o tym, gdzie owe firmy się znajdowały, jakie usługi czy towary oferowały i kto je prowadził. Interesująca jest także forma graficzna i tekstowa owych reklam.

Kalendarzyk to istna perełka – został on bowiem wydany niewielkim nakładem, nie był jak dotąd uwzględniany w bibliografiach druków kaliskich z początku XX w., a z informacji przekazanej przez Antykwariaty Warszawskie Lamus wynika, że druczkiem tym nie dysponowała dotychczas żadna z polskich bibliotek.

Już wkrótce Kalendarzyk zostanie zdigitalizowany i umieszczony w zasobach biblioteki cyfrowej Polona.

Banery/Logo