Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Prawdziwie jesienna „Melancholia”

Filia nr 7, ul. Tuwima 10

data wydarzenia: 18 listopada 2024

Klimatyczna biblioteka na Majkowie, listopadowy zmierzch, doskonała poezja Tetmajera, hipnotyzujący głos lektora (Wojciech Zbigniew Masacz) i towarzysząca muzyka Łukasza Glapki...

Tak wyglądała dzisiejsza premiera albumu „Melancholia”. Obejrzyjmy ją w obiektywie Jakuba Nosferatu Seydaka i Anny Kubiak.

Zimny listopadowy wieczór nie odstraszył miłośników poezji i przyjaciół twórców albumu, toteż Filia nr 7 pękała w szwach. Tak liczna publiczność przybyła na spotkanie z autorami projektu, który zaowocował płytą z nagraniem będącym - jak mówią oni sami - „czymś pomiędzy słuchowiskiem a audiobookiem”. Spotkanie poprowadził Bartosz Kowalczyk.

„Melancholia” wg Kazimierza Przerwy-Tetmajera to projekt zrealizowany przez Łukasza Glapkę, we współpracy z Wojciechem Masaczem, w ramach Stypendium Kulturalnego Prezydenta Miasta Kalisza.

Łukasz Glapka (realizacja audio) i Wojciech Masacz (głos) dotychczas zrealizowali wspólnie szereg słuchowisk, za podbudowę których posłużyła literatura polska początków XX wieku. Odwołując się w swoich produkcjach zarówno do klasyki teatru radiowego jak i słuchowisk tzw. nowej fali, ale także do dokonań Studia Eksperymentalnego Polskiego Radia czy sięgając po rozwiązania zaczerpnięte z polskiej szkoły filmowej, tworzą zapadające w pamięć spektakle dźwiękowe. Wśród nich znajdują się:

- „Undula” wg Brunona Schulza

- „Kochanka Szamoty” wg Stefana Grabińskiego

- „Nad Bałtykiem” wg Tadeusza Micińskiego

- „Ciemność i pleśń” wg Stanisława Lema (zrealizowane z okazji obchodów roku Stanisława Lema).

Najnowsza realizacja - „Melancholia” wg Kazimierza Przerwy-Tetmajera - stanowi drugą (obok „Ciemności i pleśni”) realizację, która została wydana na nośniku fizycznym.

 

Banery/Logo