Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Wystawa „Władysław Broniewski – 55. rocznica śmierci poety”

Filia nr 2, ul. Serbinowska 25

Termin: 6 – 28 lutego 2017

Nie wiem, co to poezja, nie wiem, po co i na co...
Wiem, że czasami ludzie czytają wiersze i płaczą...

Władysław Broniewski to jeden z najwybitniejszych poetów polskich w XX wieku. Jego poezja była silnie związana z doświadczeniami narodu polskiego, miała wyraźne akcenty rewolucyjne i patriotyczne. Wśród jego utworów znajdziemy lirykę żołnierską i lirykę osobistą, przesyconą emocjami i wzruszeniami, tworzył także poematy pejzażowe.

Na wystawce znalazły się krótkie informacje o życiu i twórczości poety, książki, tomiki poezji, reprodukcje okładek i fotografii, między innymi: Płock – ul. Kościuszki 24 – dom, w którym urodził się Władysław Broniewski; rodzice poety Antoni i Zofia Broniewscy; Wł. Broniewski (ok. 1910) – uczeń Gimnazjum Polskiego w Płocku; Broniewski jako maturzysta (Warszawa 1918); Wł. Broniewski w polskim wojsku (1920); jako kapitan z babką Jadwigą Lubowidzką (Płock 1921); z córką w Kujbyszewie (1942); w redakcji dwutygodnika „W Drodze” - Jerozolima 1944; na kiermaszu książki w Alejach Ujazdowskich (1954); Władysław Broniewski z córką Anką (Joanną Broniewską-Kozicką) i wnuczką Ewą (1954); dyplom Honorowego Obywatela miasta Płocka; pomnik Władysława Broniewskiego autorstwa K.G. Zemły – Płock; grób poety i jego żony Wandy na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach; Warszawa – Mokotów, ul. Dąbrowskiego 51 – dom, w którym spędził poeta ostatnie lata swego życia – obecnie znajduje się tam Muzeum Władysława Broniewskiego.

Tekst: Małgorzata Matczak
Fot.: Marcin Galant

Banery/Logo