Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

„Życie artystyczne prowincji środkowoeuropejskiej w drugiej połowie XIX i początkach XX wieku: przemiany, formy i funkcje” – konferencja międzynarodowa

Data wydarzenia: 19 – 20 października 2017

W dniach 19 – 20 października 2017 r. odbyła się międzynarodowa konferencja „Życie artystyczne prowincji środkowoeuropejskiej w drugiej połowie XIX i początkach XX wieku: przemiany, formy i funkcje” zorganizowana przez Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk oraz Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu.

Temat spotkania stanowiły zagadnienia życia kulturalnego i artystycznego w drugiej połowie XIX i początkach XX w. w Kaliszu oraz podobnych do niego ośrodkach zarówno w kraju jak i za granicą. Konferencję przygotował komitet naukowy w składzie: prof. Lechosław Lameński (KUL), prof. Piotr Łuszczykiewicz (UAM), prof. Jerzy Malinowski (UMK), prof. Olimpia Mitric (Uniwersytet Stefana Wielkiego w Suczawie), prof. Beate Störtkuhl (Carl von Ossietzky Universität Oldenburg), prof. Oleh Suchomłynow (University of Taras Shevchenko In Kyiv) oraz prof. Krzysztof Walczak (KTPN, UWr., PWSZ w Kaliszu).

Obrady otworzyli prof. Krzysztof Walczak oraz prof. Piotr Łuszczykiewicz, natomiast wykład wprowadzający „O przejawach polskiego życia artystycznego w drugiej połowie XIX i pierwszych latach XX wieku w kontekście europejskiej rzeczywistości” wygłosił prof. L. Lameński.

W czasie dwudniowych obrad w IV sesjach swoje referaty przedstawili m.in. prof. Stanisław Wiech (Uniwersytet im. Jana Kochanowskiego w Kielcach) – „Życie artystyczne Rosjan na prowincji Królestwa Polskiego w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku”, Katarzyna Sucharkiewicz (Muzeum Częstochowskie, Akademia Ignatianum w Krakowie) – „Rola sztuk plastycznych w środowisku częstochowskim w drugiej połowie XIX i początku XX wieku”, dr Jarosław Mulczyński (Muzeum Narodowe w Poznaniu) – „Przebudzenie życia artystycznego w Poznaniu. Lata osiemdziesiąte XIX wieku – początek XX wieku”, dr Ligia Henczel-Wróblewska (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu) – „Znaczenie polsko-włoskich kontaktów artystycznych przełomu XIX/XX wieku w rozwoju życia kulturalnego prowincji środkowoeuropejskiej”, dr Iwona Barańska (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk) – „Początki rynku sztuki w Kaliszu – pierwsza galeria sztuki nowoczesnej w mieście”, Anna Tabaka (Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk) – „Anioły w chłopskich sukmanach. O recepcji sztuki modernistycznej na przykładzie młodopolskich polichromii z trzech kaliskich kościołów: pw. św. Mikołaja oraz pw. św. Michała Archanioła”, dr Joanna Bruś (Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk) – „Sprawa ochrony zabytków w środowisku kaliskim przełomu XIX i XX wieku: opinie, działania, organizacje”, Maciej Błachowicz (Wydział Pedagogiczno-Artystyczny UAM w Kaliszu, Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk) – „Sztuka i kultura funeralna w Kaliszu w II poł. XIX wieku i pocz. XX w.”, Danuta Jackiewicz (Muzeum Narodowe w Warszawie) – „Fotografia Borettich jako kulturowa misja”, Dominika Płócienniczak (Kaliskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk) – „Pskowskie Towarzystwo Archeologiczne jako przykład formy prowincjonalnego życia artystycznego na obszarze Imperium Rosyjskiego w II poł. XIX w.”

Miejską Bibliotekę Publiczną im. Adama Asnyka w Kaliszu reprezentowali Monika Sobczak-Waliś, która przygotowała wystąpienie Artystów prowincjonalnych życie po śmierci. Nekrologi twórców kaliskiej prowincji na łamach „Kaliszanina” oraz Arkadiusz Błaszczyk z referatem „Bo na głębokiej jak Kalisz parafii…”. Medialny obraz miasta prowincjonalnego.

Fot.: Ewa Obała, uczestnicy konferencji

Banery/Logo