Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Spotkanie z Januszem Stabno, autorem książki „Tadeusz Grzelak (1929 – 1996)” – z serii „Kaliszanie”

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Data wydarzenia: 5 grudnia 2017

Czternasty tom z serii „Kaliszanie” poświęcony został bokserowi Tadeuszowi Grzelakowi. W dotychczas wydanych książkach mogliśmy znaleźć biografie osób zajmujących się literaturą, historią, polityką czy podróżami. Sylwetka sportowca pojawiła się w serii po raz pierwszy.

Janusz Stabno – autor książki – urodził się w 1965 roku w Kaliszu. Z wykształcenia socjolog, absolwent Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego Uniwersytetu Łódzkiego, sędzia klasy międzynarodowej w boksie olimpijskim. W latach 2005 – 2007 był redaktorem naczelnym specjalistycznego miesięcznika „Bokser”. Dotychczas znaliśmy go z takich publikacji jak: „Jubileusz 80-lecia boksu w Łodzi” (Łódź 2003), „85 lat boksu na Śląsku” (Katowice 2008), „Każdy ma swoją drogę do gwiazd, czyli... Rzecz o Marianie Kasprzyku” (Łódź 2014).

Prelegent rozpoczął wykład od przybliżenia sylwetki Tadeusza Grzelaka. Pięściarz nie pochodził z Kalisza – urodził się w Pińsku – ale to tutaj rozpoczął naukę boksu oraz osiągnął liczne sukcesy. Występował w Bielarni, Włókniarzu i Prośnie Kalisz, co zaowocowało tym, że w grodzie nad Prosną odbywają się memoriały jego imienia. Ponadto był zawodnikiem CWKS Legii Warszawa. Reprezentant Polski, uczestnik Igrzysk Olimpijskich w Helsinkach w 1952 roku.

Janusz Stabno, mając świadomość, że wśród widzów i przyszłych czytelników książki są nie tylko znawcy boksu, posiłkując się zdjęciami, przybliżył szczegóły dotyczące techniki walki stosowanej w ringu przez bohatera książki. Wymienił i skomentował także jego sukcesy i porażki.

Wśród publiczności nie zabrakło przedstawicieli rodziny Tadeusza Grzelaka.

Tekst: Marcin Galant
Fot.: Marcin Galant, Mieczysław Zaremba

Banery/Logo