Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu - Spotkanie „Henryk Talar... po latach w Kaliszu”

Spotkanie „Henryk Talar... po latach w Kaliszu”

Organizator, miejsce: Komoda Club Residence, ul. Niecała 6A

Współorganizatorzy: Wydział Kultury i Sztuki, Sportu i Turystyki Urzędu Miejskiego, Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka

Data wydarzenia: 3 grudnia 2017

Licznie zgromadzona publiczność tym razem miała okazję wysłuchać Henryka Talara – aktora występującego w takich filmach jak: „Polskie drogi”, „Umarłem, aby żyć” czy „Sługi boże”. Towarzyszyła mu córka Zuzanna Talar-Sulowska, autorka książki „Henryk Talar i Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Lata 1994-1997”.

Henryk Talar urodził się w Kozach w woj. śląskim, ale tytuł spotkania przypomina, że Kalisz nie jest mu obcy. Aktor grał w Teatrze im. Wojciecha Bogusławskiego w latach 1970-73. Nie było więc niespodzianką, że we wspomnieniach wracał do okresu, kiedy funkcję dyrektora sprawowała Izabella Cywińska.

Nie ukrywał, że do szkoły teatralnej nie dostał się za pierwszym razem. Mówił także o zmieniających się realiach pracy aktora oraz o swojej karierze:

- Nie miałem nigdy roli wymarzonej. Grałem wszystko, co mi reżyser polecił. Skorzystałem może ze dwa razy w ciągu tego mojego pięćdziesięciolecia z „prawa” poproszenia o wycofanie mnie ze sztuki. Ale tylko z tego powodu, że nie chciałem być kukiełką w rękach reżysera. (…) Nie mieściłbym się, jeśli nie miałbym swoich dwóch, trzech zdań do powiedzenia we własnym imieniu. Potem te dwa, trzy zdania urosły w większą potrzebę.

Podczas spotkania Henryk Talar nie tylko opowiadał o swoich przeżyciach, ale i zapraszał na scenę różne osoby, m.in. radnego Edwarda Prusa, który zwrócił się z prośbą do bohatera spotkania o poradę dotyczącą nagrania filmu o rozstrzelanych pod koniec II wojny światowej w Lesie Skarszewskim. Aktor przestrzegł, że film to kosztowne przedsięwzięcie, i doradził, aby na początek zrobić spektakl lub słuchowisko.

Spotkanie było jednocześnie okazją do promocji książki, zatytułowanej „Henryk Talar i Teatr im. Adama Mickiewicza w Częstochowie. Lata 1994-1997”. Jej autorką jest Zuzanna Talar-Sulowska. Wśród pytań pojawiła się kwestia, czy córka znanego aktora rozważała pójście w ślady ojca. Sama zaprzeczyła temu twierdząc, że choć lubi teatr, to przede wszystkim uwielbia pisać; tata wręcz odradzał jej aktorstwo. Stworzenie książki o ojcu pomogło jej jeszcze lepiej go poznać.

Tekst, fot.: Marcin Galant

Banery/Logo