Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Podsumowanie cyklów „Atramentowy” i „Podpisz się jak” za 2021 rok

W 2021 roku Mateusz Halak z Filii nr 4 kontynuował cykle vlogowe skupione wokół stylografii pisma oraz sygnatur znanych nazwisk z regionu kaliskiego. Odcinki emitowane były cyklicznie na profilu Facebook i kanale Youtube Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu. Powstało 35 odcinków z cyklu „Atramentowy” i 42 z vlogu „Podpisz się jak”.

„Atramentowy” - czyli zdalna nauka kaligrafii, został zakończony wraz z końcem listopada roku bieżącego, po kilkudziesięciu lekcjach, podczas których przestudiowano architekturę alfabetu 'copperplate' - jednej z klasycznych nowożytnych czcionek w kręgu kultury zachodnioeuropejskiej. Autor vloga wyjaśnił także zasady pisowni, łączenia oraz tzw. varii w pisowni liter kursywy angielskiej – inaczej kroju copperplate. Nie zabrakło również cyfr oraz znaków szczególnych, w tym interpunkcyjnych, tak by cykl lekcji był najpełniejszy i odpowiadał najbardziej ciekawym właścicielom piór.

Link do playlisty: www.youtube.com/watch?v=ibnczyvqkxY&list=PLyGeTFinUAAoyLDNPTRiJjADo_LyZdeRn&index=4 

 

„Podpisz się jak”, kontynuowano wraz z „Atramentowym” w sekwencji tygodniowej - środa/niedziela. W cyklu, w którym autor ręką własną podpisywał się „za inne osoby z kulturalnego świata Kalisza i okolic – dawniej i dziś”, użyto w sumie 6 kolorów atramentu i przeznaczono na ten cykl kilka bloków kredowego papieru – by najlepiej oddać charakter i styl dawnych sygnatur. Podpisano się m.in za cara Rosji Mikołaja I, Marię Konopnicką czy Witolda Wardęskiego – pierwszorzędne nazwisko z pocztu architektów kaliskich, którzy podjęli się zadania odbudowy miasta ze zniszczeń w 1914 roku. Cyklowi towarzyszył każdorazowo skrypt życiorysu „autora” oraz szata graficzna zaczerpnięta z publicznych domen, by lepiej uwypuklić postać.

Link do playlisty: www.youtube.com/playlist?list=PLyGeTFinUAAoeArcseYTBELSUTHPR64Y0 

Tekst: Mateusz Halak

Banery/Logo