Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Romantycznie przy Baszcie Dorotce

data wydarzenia: 3 września 2022

Pierwsza sobota września po raz kolejny była dniem Narodowego Czytania. W tym roku królowały „Ballady i romanse” Adama Mickiewicza.

W tym roku przypada 200. rocznica wydania tomiku, uważanego za manifest polskiego romantyzmu. Z tej okazji rok 2022 został ogłoszony Rokiem Romantyzmu Polskiego, a wybór lektury na tegoroczne Narodowe Czytanie nie mógł być inny. Na placu przy Baszcie Dorotce wybrzmiały najsłynniejsze wersy z „Ballad i romansów”: „Jedzą, piją, lulki palą”, „Jakiż to chłopiec piękny i młody?” czy „Zbrodnia to niesłychana, pani zabija pana”. Czternaście utworów odczytało ponad 30 osób: radni, nauczyciele, uczniowie, dziennikarze, społecznicy, przedstawiciele kaliskich instytucji miejskich oraz po prostu mieszkańcy naszego miasta. Przewodnikiem po epoce romantyzmu i historii powstawania tomiku był Piotr Duster. Wyjątkowa była także oprawa tego wydarzenia. Królowały białe suknie u pań, a u panów – kapelusze i lniane koszule. Bibliotekarki same przygotowywały swoje wianki podczas warsztatów prowadzonych przez Iwonę Kopeć z pracowni florystycznej Makosza, a swoją wiedzą dzieliły się z czytelniczkami i czytelnikami, którzy w sobotę odwiedzili biblioteczne stanowisko kwiatowe.

Po zakończeniu czytania, bibliotekarze przeszli na tętniącą życiem ulicę Niecałą i dołączyli do święta tej uliczki. Podobnie jak w latach ubiegłych, mieliśmy tam także swoje stoisko. W gościnnych progach Domu pod Aniołami, gdzie siedzibę ma Parafia Ewangelicko-Augsburska w Kaliszu, ulokowała się nasza wystawa „Mariaże Marii” poświęcona Marii Konopnickiej.

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu serdecznie dziękuje wszystkim, którzy wsparli organizację tegorocznej imprezy, a byli to: Państwowa Szkoła Muzyczna, Sanktuarium św. Józefa, Komoda Club Residence, Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego, Pracownia Florystyczna „Makosza” oraz Oddział Zewnętrzny Aresztu Śledczego w Ostrowie Wielkopolskim. Biblioteka organizuje kaliskie Narodowe Czytanie od samego początku – już od jedenastu lat. W poprzednich edycjach czytaliśmy m.in.: „Lalkę”, „Quo vadis”, „Przedwiośnie” czy „Moralność pani Dulskiej”. Za rok ponownie przeniesiemy się w czasie do drugiej połowy XIX wieku – lekturą Narodowego Czytania 2023 będzie „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej.

fot.: Ewa Całkosińska-Kajzer, Marcin Galant, Hubert Mościpan

Banery/Logo