Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu - Spotkanie z okazji jubileuszu 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

Spotkanie z okazji jubileuszu 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego

Biblioteka Główna, ul. Legionów 66

Data wydarzenia: 14 listopada 2017

Zbliżająca się 150. rocznica urodzin Józefa Piłsudskiego była okazją do spotkania zorganizowanego przez Polski Związek Filatelistów Okręg w Kaliszu wspólnie z Miejską Biblioteką Publiczną im. Adama Asnyka. Poprowadził je Jerzy Bielawski – prezes Okręgu.

Głównym punktem była prezentacja multimedialna dr. inż. Jerzego Dudy – Wielkiego Mistrza Rycerskiego Zakonu Bibliofilskiego z Kapitułą Orderu Białego Kruka, zatytułowana „Są ludzie i są prace ludzkie… – Marszałek Józef Piłsudski w dokumentacji pocztowej”. Prelegent wymienił najważniejsze wydarzenia z życia Marszałka. Przypomniał, że odrodzona Polska składała się z ziem wchodzących wcześniej w skład trzech zaborów, na których należało skoordynować działanie poczty. Przytoczył rozmaite informacje dotyczące zbiorów. Wśród nich znalazły się m.in. takie ciekawostki jak: znaczek z transatlantykiem „Piłsudski”, frankatury z cytatami słów Józefa Piłsudskiego oraz eksponaty z czasów okupacji – hitlerowskie symbole zakrywające jego wizerunek.

Jerzy Duda opowiedział o wielkości nakładów, kwestiach związanych z częstymi zmianami nominałów, a także o wartości patriotycznej znaczków z wizerunkiem Józefa Piłsudskiego.

Spotkanie było również okazją do wręczenia odznaczeń Polskiego Związku Filatelistów.

Na wystawie przygotowanej przez Marię Kubacką-Gorwecką widzowie mogli zobaczyć walory pocztowe i filatelistyczne związane z tematem. Czynne było również stoisko pocztowe oferujące wydawnictwa okolicznościowe: kartkę beznominałową oraz okolicznościowy datownik.

Tekst: Marcin Galant
Fot.: Marcin Galant, Mieczysław Zaremba

Banery/Logo