Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu - Kolejna perła w zbiorach kaliskiej biblioteki

Kolejna perła w zbiorach kaliskiej biblioteki

Data wydarzenia: 25 listopada 2017

Dzięki finansowemu wsparciu władz Miasta Kalisza do zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka udało się zakupić wyjątkowe wydawnictwo. Jest to pomnikowe dzieło kartograficzne autorstwa Klaudiusza Ptolemeusza (ok. 100-168 n.e.) – astronoma, geografa i matematyka greckiego pochodzenia.

Egzemplarz wylicytowany przez dyrektora Adama Borowiaka na aukcji zorganizowanej w Bibliotece Narodowej przez Antykwariaty Warszawskie LAMUS, pochodzi z 1562 roku. Został wydany w Wenecji i jest nowym rozszerzonym opracowaniem Józefa Moletiusa łacińskiego przekładu B. Pirckheimheriusa. Wydanie zawiera 3 mapy świata, 27 map Europy, 9 map Afryki, 19 map regionalnych Azji oraz 6 map obu Ameryk. Dzieło Klaudiusza Ptolemeusza podaje zestawienie niemal 8 tys. nazw geograficznych, częściowo ze współrzędnymi. Wśród nich została wymieniona i zaznaczona na jednej z map także Calisia.

Jest to dobrze zachowany egzemplarz, wielka rzadkość na rynku antykwarycznym. XVI-wieczne wydanie posiada renesansową oprawę w pełną skórę naciągniętą na deski z oryginalnymi zapinkami mosiężnymi.

Tekst: Anna Kubiak
Fot.: Marcin Galant

Banery/Logo