Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Mój Majków - spotkanie ze Zbigniewem Zawartką

Filia nr 7, ul. Tuwima 10

data wydarzenia: 7 grudnia 2022

W środowe popołudnie, 7 grudnia, w Filii nr 7 na Majkowie odbyło się spotkanie ze Zbigniewem Zawartką, który przybliżył słuchaczom nie tylko historię swojej rodziny, ale podzielił się również wspomnieniami dotyczącymi Majkowa, w którym spędził dzieciństwo.

„Kika lat temu postanowiłem uporządkować rodzinne archiwum i zebrać rozproszone dokumenty. Niemal jednocześnie pojawiła się myśl napisania książki, która opowiadałabym historię mojej rodziny. Bardzo zależało mi na tym, by zostawić coś po sobie szczególnie najmłodszemu pokoleniu” – powiedział Zbigniew Zawartka.

W rozmowie z Moniką Sobczak-Waliś, pomysłodawczynią Społecznego Archiwum Kaliszan, Zbigniew Zawartka opowiedział m.in. o dziadkach ze strony ojca – Janie i Teodozji, którzy przybyli do Kalisza w 1918 roku. Jan w naszym mieście rozwinął swoje stolarskie umiejętności, tworząc meble zarówno dla osób prywatnych, jak i na potrzeby kaliskich instytucji. Próbkę jego umiejętności zgromadzeni na spotkaniu mogli podziwiać w postaci dwóch foteli, które specjalnie na tę okazję pojawiły się we wnętrzu Filii nr 7.

Obok rodziny Zawartków równie ważnym bohaterem wieczoru był Majków, w którym Zbigniew Zawartka wraz z rodzicami i siostrami spędził dzieciństwo. Dawny dworek Karśnickich – obecnie siedziba m.in. Filii nr 7 - po wojnie pełnił funkcję domu wielorodzinnego. Były zatem opowieści o dziecięcych zabawach w parku m.in. „knypku” i „mahajce”, taborach cygańskich tak charakterystycznych dla krajobrazu tej części miasta, sąsiedzkich relacjach, a także życiu codziennym mieszkańców Majkowa, które toczyło się odmiennym od miejskiego rytmem.

Spotkanie, które zgromadziło rodzinę i przyjaciół Zbigniewa Zawartki, ale również mieszkańców Majkowa i sympatyków Biblioteki stało się impulsem do wspomnień, odnowienia dawnych i nawiązania nowych znajomości.

fot.: Marcin Galant

Banery/Logo