Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu - Poetycka instalacja młodych twórców

Poetycka instalacja młodych twórców

Filia nr 4, al. Wolności 27

wernisaż: 20 września 2023

Filia nr 4 Miejskiej Biblioteki Publicznej im. Adama Asnyka w Kaliszu powraca do cyklu „Promocje Regionalnego Środowiska Twórców”. Tytułem i formułą nawiązuje do przedsięwzięcia zapoczątkowanego w latach 90. ubiegłego stulecia. Minione spotkanie poświęcone było poezji Magdaleny Pawłowskiej i Jakuba Trafalskiego.

Promocyjny cykl biblioteka otworzyła wystawą malarstwa Marty Piotrowskiej-Kowalczyk, tym samym skupiając się najpierw na obrazie. W drugiej odsłonie bohaterem jest słowo, a dokładnie rzecz ujmując twórczość dwójki młodych poetów związanych z naszym regionem.

Magdalena Pawłowska zaznajomiła nas ze światem instapoezji i zaprezentowała swoje dwu- i czterowersówki, prezentując w ten sposób nowy i bardzo popularny trend w poezji. Poetka pokazała, jak nowoczesny język zamyka w słowach rozmaite emocje.

Drugim z poetów, który zaprezentował swoje teksty, był Jakub Trafalski. W przypadku tego twórcy zostaniemy w kręgu tradycyjnej formy poetyckiej, ale także nasyconej intensywną emocjonalnością. Autor zabrał czytelników w krótką podróż po swoim wnętrzu.

Prezentacja wierszy w Filii nr 4 przybrała charakter instalacji poetyckiej, dzięki której biblioteka proponuje nieco odmienny sposób obcowania z wierszami. Zderzeniem tradycyjnej i nowoczesnej formy poetyckiej pragnie z kolei pokazać, jak – pomimo zmieniającego się języka – poezja nie przestaje mówić o emocjonalności człowieka. Poprzez zestawienie dwóch zupełnie różnych osobowości artystycznych organizatorki pragną pokazać, jak wiele kryje się w słowie poezja i jak różne mogą być sposoby jej tworzenia.

Miejska biblioteka planuje, aby promocyjny cykl skupiał się na twórczości lokalnych artystów operujących słowem, obrazem czy dźwiękiem i stał się okazją do usłyszenia głosu twórców, którzy są na początku swej drogi artystycznej. Próbki twórczości można przesyłać na adres mailowy filia4@mbp.kalisz.pl.

Banery/Logo