Dodano: 17 listopada 2023
ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI w Bibliotece
Filia nr 4, al. Wolności 27
Filia nr 6, ul. Wrocławska 189A
data wydarzenia: 11 listopada 2023
Tradycyjnie już Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka przygotowała z okazji Święta Niepodległości 11 listopada szereg atrakcji dla odwiedzających. W tym roku zaprosiliśmy do dwóch naszych filii. W Izbie Pamięci Szczypiorna odbyła się premierowa prezentacja zakupionej niedawno „Kroniki obozu” z 1917 roku, natomiast placówkę przy alei Wolności tłumnie odwiedzali uczestnicy miejskiej gry „Oblicza Kalisza – Ścieżki Wolności” organizowanej przez Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej.
W Filii nr 6 z Izbą Pamięci Szczypiorna przy ul. Wrocławskiej 189A po raz pierwszy można było obejrzeć rękopis, który zawiera odręcznie spisany zbiór wierszowanych utworów, ukazujących losy Legionistów. Na pięciu stronach zawarto kronikę życia obozowego w Szczypiornie od 12 lipca do 20 października 1917 roku. Całość zwieńczona jest podpisem kapitana Stanisława Tessaro.
Była to również okazja, aby zwiedzić Izbę Pamięci Szczypiorna, słuchając komentarza kierownik filii Marii Kubackiej-Gorweckiej, a zatem poznać historię obozu oraz miejsce, w którym narodził się szczypiorniak, czyli piłka ręczna.
Biblioteka przygotowała również kilka filmów dokumentalnych:
- „Stanisław Tessaro – kronikarz dziejów Szczypiorna”
- „Ze starego albumu” – ciekawostki z życia Marszałka Józefa Piłsudskiego
- oraz trzyodcinkowy cykl „Tu rodziła się niepodległość”.
W jednej z sal czekała również czasowa wystawa „Kto się urodził Polakiem, ten musi być patriotą. Aleksandra Piłsudska (1882-1963)”. Nie zabrakło zabaw dla dzieci pod kierunkiem Agaty Mizgalskiej: możliwości własnoręcznego wykonania kotyliona w barwach narodowych czy patriotycznej pocztówki oraz zrobienia sobie zdjęcia z wąsami Piłsudskiego,
Z kolei do Filii nr 4 w sobotnie popołudnie przybywali uczestnicy gry miejskiej „Oblicza Kalisza – Ścieżki Wolności”, by obejrzeć scenkę odgrywaną w „saloniku intelektualistów”, a następnie wyłuskać z niej kluczowe słowa i wpisać je do swoich folderów. Dodatkowo punktowanym zadaniem było uzupełnienie wiersza Adama Asnyka. W role bywalczyń i bywalców saloniku wcielili się: Grażyna Handke, Marta Piotrowska-Kowalczyk, Bartosz Kowalczyk, Karol Pietrzak i Arkadiusz Błaszczyk. Stroje dla aktorów-amatorów wypożyczył Teatr im. Wojciecha Bogusławskiego w Kaliszu. Placówkę przy alei Wolności 27, która była jednym z dziewięciu punktów gry, odwiedziły 42 drużyny!