Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką prywatności. Możesz określić warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies w Twojej przeglądarce. Zamknij

STATUT KALISKI w Galerii Kordegarda

data wydarzenia: 16 listopada 2023

termin wystawy: 16 listopada – 10 grudnia 2023

„Patriota / Artur Szyk” - tak zatytułowana jest wystawa, którą od wczoraj można oglądać w Galerii Kordegarda Narodowego Centrum Kultury na Krakowskim Przedmieściu w Warszawie. Lwią część ekspozycji stanowią karty „Statutu Kaliskiego” ze zbiorów Miejskiej Biblioteki Publicznej w Kaliszu.

Dedykowany Józefowi Piłsudskiemu album z 1927 roku przywołuje bezprecedensowe rozwiązanie prawne w średniowiecznej Europie – edykt księcia wielkopolskiego Bolesława Pobożnego, który normował sytuację Żydów w Wielkopolsce, stając się z czasem podstawą tolerancji dla wyznawców judaizmu w całej Polsce i późniejszej Rzeczpospolitej. Jego twórca Artur Szyk, iluminator, miniaturzysta i karykaturzysta żydowskiego pochodzenia, przez całe życie deklarował swój patriotyzm i polską przynależność narodową. Stąd też – jak podkreśliła kuratorka wystawy, Agnieszka Bebłowska-Bednarkiewicz – myśl przewodnia ekspozycji, która zwraca szczególną uwagę na patriotyczne wątki twórczości artysty.

Iluminowanym kartom „Statutu” towarzyszą pocztówki ilustrowane miniaturami, antywojenne karykatury, druki ulotne oraz mobilizacyjne plakaty z czasów wojny polsko-bolszewickiej. Oprócz 15 eksponatów z kaliskiej Biblioteki, na wystawie pokazywane są druki ze zbiorów Muzeum Karykatury, Muzeum Plakatu, Muzeum Niepodległości i z kolekcji prywatnych. W otwarciu wystawy uczestniczyli: Robert Kuciński, dyrektor MBP, Anna Kubiak, zastępca dyrektora oraz Arkadiusz Błaszczyk, kierownik Biblioteki Głównej, w której na co dzień przechowywane jest dzieło Artura Szyka.

Wystawę w Galerii Kordegarda można oglądać do 10 grudnia 2023 r.

Banery/Logo