Miejska Biblioteka Publiczna im. Adama Asnyka w Kaliszu

O kolei i języku

Filia nr 7, ul. Tuwima 10

data wydarzenia: 28 maja 2024

We wtorek, 28 maja 2024, do biblioteki na Majkowie przyszli uczniowie z klasy VI ze Szkoły Podstawowej nr 2 na kolejne spotkanie z Marcinem Galantem, który od lat dzieli się swą pasją do kolejnictwa. Na co dzień pan Marcin zajmuje się w naszej Bibliotece digitalizacją najcenniejszych zbiorów, a także… poprawną polszczyzną.

Pierwszym celem spotkania była prezentacja pokonkursowej wystawy „Widoki z podróży Kolejami Wielkopolskimi”. Następnie uczniowie obejrzeli multimedialny pokaz nowych zdjęć i filmików Marcina Galanta, który przez ostatni rok odwiedził wiele miejsc związanych z transportem autobusowym i kolejowym.

Prelegent zachęcał do wizyty w Muzeum Techniki w Libercu, a także do uczestnictwa w Średzkim Zlocie Parowozów (pojazdy wąskotorowe) oraz Paradzie Parowozów i w pokazie „Światło – Para – Dźwięk” w Wolsztynie (normalnotorowe). Szóstoklasiści poznali też 7 podstawowych zasad bezpieczeństwa na przejeździe kolejowo-drogowym.

Na zakończenie Marcin Galant zaprosił swoich gości do odwiedzania bibliotecznej strony internetowej, w tym Klubu Miłośników Polszczyzny „Złote Pióro”, czyli najnowszego działu, który współredaguje z Justyną Ratajczyk z Biblioteki Głównej. Do „Złotego Pióra” można zgłaszać się z pytaniami odnośnie do różnych zagadnień językowych – Marcin i Justyna podejmują się omówienia i wyjaśnienia językowych wątpliwości oraz zagadek. Warto przypomnieć, że Marcin Galant zajął I miejsce w Kaliskim Dyktandzie 2023 o Złote Pióro Prezydenta Miasta Kalisza.