Dodano: 15 października 2020
Astrid Lindgren „Ronja, córka zbójnika”
Jest to opowieść, w której świat magiczny przeplata się z realnym.
„Tej nocy, gdy Ronja miała przyjść na świat, nad górami przetaczała się burza tak gwałtowna, że wszystko, co tylko żywe, a co mieszkało w Lesie Mattisa, w popłochu wciskało się w swoje norki i kryjówki. Tylko złowrogie dzikie Wietrzydła, jedyne, które lubiły burzę, z wyciem i wrzaskiem latały wokół zbójeckiego zamku na Górze Mattisa.”
Tak zaczyna się jedna z najwspanialszych książek mego dzieciństwa. Tytułowa Ronja, córka herszta zbójnickiej bandy Mattisa i jego małżonki Lovis, to dziewczyna z temperamentem. Nie boi się poznawać okolicy. Lubi przyrodę i lubi przygodę. Z wypraw do mrocznych części lasu często wraca podrapana i z siniakami. Te wyprawy niepokoją jej rodziców, dla których Ronja jest oczkiem w głowie. Ojciec i matka Ronji wiedzą jednak, że tak musi być. Życie jest trudne, a dziecko zbójników musi sobie radzić w każdej sytuacji.
Narodzinom Ronji towarzyszyła gwałtowna burza. W mury prastarego zamku, w którym urzęduje banda Mattisa, uderzył potężny piorun i rozdzielił twierdzę na dwie połowy. Kilka lat później do drugiej, niezamieszkałej części zamku wprowadza się inna banda zbójników dowodzona przez Borkę. Ronja poznaje jego syna Birka. Od tej chwili życie w zamku zamieszkiwanym przez dwie konkurujące ze sobą grupy zmienia się diametralnie.
Dzieciaki bawią się w lesie z dala od dorosłych. Początkowo się nie lubią i próbują na wielu polach. Największą frajdę sprawia im skakanie nad Diabelską Czeluścią – wyłomem, który powstał po uderzeniu pioruna w dniu urodzin obu bohaterów. Oswajają dzikie konie, by później móc na ich grzbietach przemierzać nieznane dotąd tereny. Początkowa niechęć szybko zmienia się w przyjaźń. Spotykają Szaruchy, Wietrzydła, unikają Mgłowców i innych niebezpieczeństw. Uczą się życia, poznają co to lojalność i odpowiedzialność. Ich przyjaźń wywoła rewolucję w życiu dwóch zbójeckich klanów.
Nie będę zdradzać więcej szczegółów opowieści oraz wyjawiać jej zakończenia. Polecam ją zarówno młodzieży, jak i dorosłym. Namawiam też do sięgnięcia po wydanie Naszej Księgarni z ilustracjami Ilon Winkland. Po lekturze można skonfrontować swoje wrażenia z wersją kinową z 1984 roku, bądź z serialem telewizyjnym z 1986 roku.
Anna Katarzyna Raczko
Książka „Ronja, córka zbójnika” Astrid Lindgren znajduje się w zbiorach Filii nr 1, Filii nr 2, Filii nr 4, Filii nr 5, Filii nr 7, Filii nr 9 i Filii nr 16 MBP.